neděle, 18 březen 2018 20:25

Studentský summit očima Štěpána Kubičiny Doporučený

Napsal(a)

XXIII. ročník Pražského studentského summitu

Již potřetí se studenti našeho gymnázia pravidelně zúčastnili Pražského studentského summitu. Tento prestižní projekt pro studenty středních a vysokých škol, umožňuje více jak třem stovkám studentů získat cenné rady a zkušenosti v oborech jako je: mezinárodní právo, politologie, mezinárodní vztahy nebo diplomacie.

Projekt simuluje jednání různých mezinárodních organizací jako je OSN, NATO nebo EU. Tvoří jej 5 přípravných setkání, na kterých se účastníci seznamují s body agendy, vylepšují své schopnosti pro jednání a nenásilnou formou se seznamují s fungováním mezinárodních organizací a mezinárodního práva. Zároveň se setkávají se zajímavými hosty jako byl tentokrát například pplk. Otakar Foltýn z Generálního štábu AČR, státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař, nebo zahraniční zpravodaj Čro Vít Pohanka.

Celý projekt pak vyvrcholí několikadenní konferencí probíhající v Kongresovém centru Praha. Na samém počátku konference mají účastníci možnost navštívit ambasádu státu, který na summitu reprezentují a promluvit si s velvyslanci o důležitých mezinárodních tématech, poté se již přesunou na slavnostní zahájení do hotelu Ambassador, kde letos promluvili například: ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek, zakladatelka DVTV Daniela Drtinová, americký velvyslanec Stephen B. King, neúspěšný kandidát na prezidenta Marek Hilšer, nebo bývalý náčelník Generálního štábu AČR gen. Jiří Šedivý.

Po slavnostním zahájení už zbývají jen dlouhé hodiny tvrdého jednání a snahy dosáhnout kompromisu. Zajímavým prvkem pak je krize, která v některých orgánech zasáhne do jednání a často velmi přesně reflektuje aktuální dění, letos byl tématem krize turecko-kurdský konflikt. Účastníci se tak mohou vcítit do rolí opravdových velvyslanců a delegátů a téměř nabýt dojmu, že rezoluce, kterou vytvořili, bude teď skutečně ovlivňovat dění na Blízkém východě.

Na Pražském studentském summitu měla naše škola jako jedna z mála škol v Ústeckém kraji své zástupce, byli jimi Tomáš Čapek, který zastupoval Marocké království v Prvním výboru Valného shromáždění pro mezinárodní odzbrojení a bezpečnost a Štěpán Kubičina, který zastupoval Čínskou lidovou republiku v Radě bezpečnosti OSN.

Tímto děkujeme za podporu, kterou nám škola poskytla při účasti na tomto projektu, který je svým rozsahem a významem ve střední Evropě skutečně ojedinělý.

Štěpán Kubičina

Číst 585 krát Naposledy změněno pondělí, 26 březen 2018 06:30

AKTUÁLNĚ Z GYMNÁZIA

 
 

Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.