neděle, 15 duben 2018 08:55

Kolik váží Matylda? aneb Zdolání základních čtenářských strategií žáky primy

Napsal(a)

Litvínov, 12. 4. 2018 – Čtvrteční dopoledne strávili žáci primy v prostorách Městské knihovny Litvínov, aby se pod vedením našeho absolventa, Mgr. Ondřeje Hogena, seznámili se základními čtenářskými strategiemi a pronikli do tajů vytváření referátu.

Na ukázkách z knihy Jiřího Holuba Kolik váží Matylda? si žáci mimo jiné vyzkoušeli, jak rozumí přečtenému textu, jak velkou fantazii mají, jak dovedou odhadovat vývoj příběhu a číst mezi řádky. Ondrovi se podařilo nenásilnou a zajímavou formou žákům ukázat, že čtenáře z nás schopnost přečíst text rozhodně nedělá.

Druhá část dopoledne byla věnována problematice výstavby referátu. I když téma referátu v osnovách pro šestou třídu není, rozhodně byl blok přínosem. Žáci si totiž vyzkoušeli vyhledávání informací nejen na internetu, ale také v odborných publikacích. Výsledky svého snažení přednesly jednotlivé skupiny ostatním, a na vlastní kůži si tak ověřily, že najít, zpracovat a „prodat“ získané informace, není zas tak jednoduché, jak si mnozí na začátku mysleli.

Čtyři hodiny v knihovně utekly jako voda a mně nezbývá než poděkovat Ondrovi za perfektní přípravu a většině žáků za snahu a ochotu spolupracovat.

Číst 443 krát Naposledy změněno pondělí, 16 duben 2018 06:35

AKTUÁLNĚ Z GYMNÁZIA

 
 

Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.