pondělí, 11 červen 2018 05:30

Po stopách husitů aneb běží (L)iška k Táboru...

Napsal(a)

Historicko-geografický kurz pro tercii, který proběhl od 4. 6. do 8. 6. 2018, byl věnován lokálním a regionálním dějinám a zeměpisu, poznávání hlavního města a v rámci dvoudenní exkurze do Tábora seznámení s významnými místy naší historie.

První den navštívili žáci tercie  „Uhelné safari“. Pod tímto názvem organizuje Czech Coal Group exkurze do těžebních lokalit za plného provozu a na rekultivace.
Žáci byli rozděleni do dvou skupin. Jedna absolvovala trasu 1 – Lom Československá armáda – a druhá trasu 2 - Lom Vršany.  Terénní vozidlo odvezlo žáky až do hloubky dvou set metrů, kde je čekaly stroje určené pro těžbu uhlí – rypadla, pásová doprava na překladiště, skládkový stroj, zakladače. Akce byla velmi zajímavá a splnila svůj účel – seznámila děti s technologií těžby hnědého uhlí, ale i obnovou krajiny po těžbě.

V Ústí n. L. navštívili žáci Větruši (využili lanovky), byli informováni a významných památkách našeho regionálního města (kostel Nanebevzetí P. Marie, Wolfrumova vila, Střekov). Zpestřením pro žáky byla exkurze do Českého rozhlasu, kde si někteří vyzkoušeli, co znamená práce moderátora a že není vůbec lehká

Dvoudenní exkurze do Tábora „Po stopách husitů“ zavedla žáky do Husitského muzea a jeho podzemí. Žáci v průběhu prohlídky vyplnili pracovní listy, které muzeum pro malé návštěvníky přichystalo. Druhý den se přepravili částečně MHD a částečně pěšky (2 km + 2 km) na Kozí Hrádek, na němž nedlouho před svým odchodem do Kostnice kázal Mistr Jan Hus. Měli dostatek času prohlédnout si centrum Tábora, které patří k nejhezčím v ČR. Stravu a bydlení zajistila ZŠ a MŠ na náměstí Mikuláše z Husi v Táboře.

Završením celého kurzu bylo naše hlavní město Praha. Od Strahovského kláštera přes Pohořelec se žáci vydali na Hradčanské náměstí a odtud na Malostranské náměstí, kde se zastavili  u chrámu sv. Mikuláše. Po krátkém občerstvení v McDonald’s pokračovali v exkurzi kolem paláců Poslanecké sněmovny a Senátu ČR. Po Starých zámeckých schodech se vydali opět vzhůru k Pražskému hradu, nahlédli do přístupných prostor katedrály sv. Víta. Odtud už směřovali na parkoviště nad Strahovským klášterem, kde parkoval autobus. Pak už je čekala jen cesta domů.

Věříme, že kurz přispěl k získání nových informací, k prohloubení dějepisných i zeměpisných znalostí o místě bydliště a blízkém okolí, regionu i hlavním městě a nově také o jihočeském Táboře, jeho historii a památkách.

PhDr. Věra Potrebuješová, Mgr. Daniel Urik, Mgr. Adam Vidner, Mgr. Vadim Všetula, Mgr. Bc. Jana Kubičinová

 

KOMPLETNÍ FOTOGALERIE DEN PO DNI VIZ FB ŠKOLY

Číst 461 krát Naposledy změněno pondělí, 11 červen 2018 05:36

AKTUÁLNĚ Z GYMNÁZIA

 
 

Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.