sobota, 30 březen 2019 22:18

Horizon Grand Prix Doporučený

Napsal(a)

V prosinci 2018 jsme se zapojili do projektu, o kterém se nedá říct, že by úzce souvisel se zaměřením naší školy, Horizon Grand Prix. O co je projekt zdánlivě vzdálenější, o to je zajímavější. Projekt je totiž zaměřen na propagaci alternativních zdrojů energie a jejich využití v praxi. Společnost Horizon se specializuje na propagaci vodíku - plynu, který začíná být využíván ve vozidlech poháněných elektrickou energií.

Potkat na silnici skutečný vodíkový elektromobil je zatím (alespoň u nás) velmi vzácné, ale současně si lze prakticky vyzkoušet, že jízda na elektrickou energii získanou při reakci vodíku s kyslíkem možná je - za vzniku vody a bez emisí. Stejně jako další zúčastněné školy obdrželo i naše gymnázium RC model auta v měřítku 1:10.

Úkolem studentského týmu je do auta vestavět dodanou vodíkovou jednotku a upravit auto tak, aby bylo schopno dojet co nejdál a pokud možno co nejrychleji. V případě dálkově řízeného modelu dodává vodíková jednotka ve srovnání s baterií pouze malou část elektrické energie, ale výrazně prodlužuje požadovaný dojezd.

Pod vedením Mgr. Martina Laxy a Ing. Michala Nechanického pracují na modelu studenti Karel Dittrich, Otakar Klika, Jiří Kordanič, Denny Kronych a Martin Procházka. Nevidelnou a přesto pro tým nepostradatelnou členkou je Mgr. Monika Morávková - palivová referentka, která se pečlivě stará o vodíkové zásobníky.

Studentské týmy ze všech zúčastněných českých škol porovnají své síly v Ostravě ve dnech 17. a 18. dubna 2019 na šestihodinovém závodu RC modelů. Zde se ukáže, jak efektivně každý tým své auto upravil - množství vodíku, které lze na závodech použít, je pevně dané stejně jako celková kapacita baterií - nic z uvedeného nelze překročit. Závodů se účastníme pod názvem HC Verva Racing Team, našim oficiálním sponzorem je HC Verva Litvínov. Nemusíme zrovna vyhrát, ale věříme, že se nám bez poruch a v pořádku podaří dojet do cíle.

Martin Laxa

 

Horizon facebook

Horizon Instagram

Číst 526 krát Naposledy změněno neděle, 31 březen 2019 10:47

AKTUÁLNĚ Z GYMNÁZIA

 
 

Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.