středa, 13 listopad 2019 08:50

Přednáška: "Domnělá a skutečná rizika parazitárních infekcí člověka v ČR"

Napsal(a)

V úterý 12. listopadu se v rámci výuky semináře z biologie konala přednáška doc. RNDr. Olega Ditricha, CSc. s názvem "Domnělá a skutečná rizika parazitárních infekcí člověka v ČR". Docent Ditrich působí již řadu let na katedře parazitologie Přírodovědecké fakulty Jihočeské university v Českých Budějovicích a v poslední době se věnuje mimo jiné i vyvracení mýtů, dezinformací a polopravd, které se v souvislosti s parazitálními onemocněními šíří ve společnosti.

Úvod přednášky se zabýval metodami, jakými se různí šarlatáni snaží přesvědčit "pacienty" o zamoření jejich těl parazity a o nutnosti odčervení a detoxikace organismu.

Další část byla věnována aktuálním informacím o stavu boje proti různým parazitózám. Optimisty potěšil vývoj statistických údajů, ze kterého vyplynulo, že riziko infekce parazity u nás je nyní nízké, a to jak ve srovnání s jinými oblastmi (tropy), tak i ve srovnání s minulostí. Kromě roupů u dětí jsou všichni parazité v ČR na ústupu.

V závěru přednášky jsme se seznámili s hygienickou hypotézou o užitečnosti parazitů pro normální vývoj imunitního systému člověka a s prvním pokusy s helmintoterapií. Zajimavá byla také informace o souvislosti "vyhubení" střevních parazitů u lidí se vzrůstajícím počtem různých typů alergických a autoimunitních onemocnění a lidí s diagnostikovaným ADHD.

 

Další akcí semináře z biologie bude přednáška na téma "Vývoj a výroba léků", která snad proběhne ještě do Vánoc.

Číst 541 krát
Více z této kategorie: « Exkurze do kostela MaSo »

AKTUÁLNĚ Z GYMNÁZIA

 
 

Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.