neděle, 24 listopad 2019 19:29

Úspěch našich studentů na Studentské vědecké konferenci

Napsal(a)

SVK je přehlídka vědeckých prací studentů středních škol a víceletých gymnázií zaměřená na technická a přírodovědná témata se zvláštním důrazem na obor CHEMIE. ​​Studentskou vědeckou konferenci pro středoškolské studenty pořádá Vysoká škola chemicko-technologická, Unipetrol RPA s.r.o. a Unipetrol výzkumně vzdělávací centrum UniCRE pod záštitou Nadace Unipetrol. Zástupci pořádajících společností jsou členy hodnotící komise, která vybírá nejlepší studentské práce.  Naše gymnázium vyslalo do této přehlídky tři projekty pod odborným vedením Mgr. Marcely Pivoňkové a Ing. Michala Nechanického.

Studentka 4. ročníku Eva Bažantová ve své práci navrhla alternativní postup při léčbě nemoci Epidermolysis bullosa. Jejím obsahem byl návrh na použití tzv. mateřských buněk z placenty k náhradě a regeneraci poškozené kůže u pacientů postižených touto život devastující chorobou, která je označována také jako nemoc motýlích křídel. Tuto práci ocenila porota složená z vysokoškolských učitelů a špičkových odborníků z praxe druhým místem!

Martin Procházka z 3.A představil odborné porotě svoji práci, které se věnuje již delší čas ve spolupráci se Státním ústavem radiační ochrany. Mapuje pomocí Geiger-Müllerova detektoru, zapůjčeného ze SÚRO, radiační pozadí v Litvínově a okolí. Cílem jeho projektu bylo seznámit veřejnost s aktuální situací v našem kraji, s možnostmi protiradiační ochrany a vyvracení všeobecně rozšířených mýtů o radioaktivitě.  Svojí práci doprovodil řadou praktických ukázek. Odborná porota ocenila jeho entuziasmus třetím místem.

Práci nazvanou Význam chlorofylu pro fixaci CO2 vypracovali Lukáš Městka a Vojtěch Vyskočil a v konkurenci bezmála čtyřiceti dalších prací z celé republiky zaujala odbornou porotu natolik, že byla oceněna Cenou Unipetrolu.  Všechna ocenění byla spojena mimo jiné také s významným finančním příspěvkem určeným pro další rozvoj úspěšných badatelů.

Všem účastníkům děkuji za vzornou reprezentaci, přeji hodně sil do dalšího studia a soutěžního zápolení.

Mgr. Marcela Pivoňková

Číst 822 krát Naposledy změněno neděle, 24 listopad 2019 19:44

AKTUÁLNĚ Z GYMNÁZIA

 
 

Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.