Mgr. Marcela Pivoňková

čtvrtek, 27 únor 2020 07:28

Exkurze sexty do Unipetrolu

Ve středu 26.2.2020 navštívila naše sexta v rámci výuky chemie Unipetrol R.P.A. Žáci se seznámili s cestou ropy od prvotní destilace až po výrobu plastů, prohlédli si nejmodernější nedávno nainstalovaný velín polyethylenové jednotky a  poloprovoz, na kterém cvičí své schopnosti začínající operátoři. Část exkurze byla věnována prohlídce laboratoratoří univerzitního centra a pokusné stanice. Po závodu a centru Unicre prováděli naše žáky Bc. Silvie Nikolová a  Ing. Petr Pivoňka. Paní Ing. Zděňka Pelešková seznámila žáky s možnostmi dalšího studia na VŠCHT podporovaného Unipetrolem a perspektivou dalšího zaměstnání v podniku. Žáci získali vstupní informace pro výuku organické chemie a exkurze se jim moc líbila. Někteří z našich sextánů navštívili Unipetrol vůbec poprvé, přestože bydlí kousek od něj a často tam pracují jejích rodiče. Stejnou exkurzi absolvuje v rámci spolupráce gymnázia s Unipetrolem také naše 2.A.

Mgr. Marcela Pivoňková

čtvrtek, 05 prosinec 2019 22:28

Projektový den v sekundě

Ve středu 4.prosince se sekunda zúčastnila projektového dne zaměřeného na badatelskou výuku v chemii. Žáci si v praxi vyzkoušeli dělení směsí na jednotlivé složky. Rozdělovali směs vody, písku a modré skalice, směs naftalenu a písku a zkusili si také rozdělit pomocí chromatografie černý inkoust na jednotlivé barvy. Dost je udivilo, že se v černém inkoustu skrývá také červený, modrý a žlutý! Žáci poznali, že práce v laboratoři je mnohem zábavnější než teorie ve třídě, ale že vyžaduje pečlivé provedení. Nejvíce se asi líbily krystaly naftalenu (na fotu) získané sublimací. Další laboratorní práce čekají sekundu na jaře, kdy už budou provádět samostatně jednoduché chemické reakce.

Mgr. Marcela Pivoňková

neděle, 24 listopad 2019 20:28

Chemická show

V pátek 22.11.2019 zavítala k nám do gymnázia Chemická show. Tento projekt podpory výuky chemie realizuje litoměřické gymnázium v rámci IKAP-A (Implementace Krajského akčního plánu - Nabídka vzdělávacích programů do škol zdarma) s podporou Nadace Unipetrol. Paní RNDr. Mgr. Adéla Marschallová Rumlerová připravila program nabitý pokusy pro žáky sekundy nižšího gymnázia. Pokusy byly zaměřené na aktivizaci a prohloubení znalostí z témat směsi a vzduch. Nejvíce žáky nadchly pokusy s kapalným dusíkem, při kterých se výborně bavili. Na závěr je čekalo sladké překvapení, zmrzlina vyrobená za použití kapalného dusíku jako chladiva.

Mgr. Marcela Pivoňková

SVK je přehlídka vědeckých prací studentů středních škol a víceletých gymnázií zaměřená na technická a přírodovědná témata se zvláštním důrazem na obor CHEMIE. ​​Studentskou vědeckou konferenci pro středoškolské studenty pořádá Vysoká škola chemicko-technologická, Unipetrol RPA s.r.o. a Unipetrol výzkumně vzdělávací centrum UniCRE pod záštitou Nadace Unipetrol. Zástupci pořádajících společností jsou členy hodnotící komise, která vybírá nejlepší studentské práce.  Naše gymnázium vyslalo do této přehlídky tři projekty pod odborným vedením Mgr. Marcely Pivoňkové a Ing. Michala Nechanického.

Studentka 4. ročníku Eva Bažantová ve své práci navrhla alternativní postup při léčbě nemoci Epidermolysis bullosa. Jejím obsahem byl návrh na použití tzv. mateřských buněk z placenty k náhradě a regeneraci poškozené kůže u pacientů postižených touto život devastující chorobou, která je označována také jako nemoc motýlích křídel. Tuto práci ocenila porota složená z vysokoškolských učitelů a špičkových odborníků z praxe druhým místem!

Martin Procházka z 3.A představil odborné porotě svoji práci, které se věnuje již delší čas ve spolupráci se Státním ústavem radiační ochrany. Mapuje pomocí Geiger-Müllerova detektoru, zapůjčeného ze SÚRO, radiační pozadí v Litvínově a okolí. Cílem jeho projektu bylo seznámit veřejnost s aktuální situací v našem kraji, s možnostmi protiradiační ochrany a vyvracení všeobecně rozšířených mýtů o radioaktivitě.  Svojí práci doprovodil řadou praktických ukázek. Odborná porota ocenila jeho entuziasmus třetím místem.

Práci nazvanou Význam chlorofylu pro fixaci CO2 vypracovali Lukáš Městka a Vojtěch Vyskočil a v konkurenci bezmála čtyřiceti dalších prací z celé republiky zaujala odbornou porotu natolik, že byla oceněna Cenou Unipetrolu.  Všechna ocenění byla spojena mimo jiné také s významným finančním příspěvkem určeným pro další rozvoj úspěšných badatelů.

Všem účastníkům děkuji za vzornou reprezentaci, přeji hodně sil do dalšího studia a soutěžního zápolení.

Mgr. Marcela Pivoňková

V úterý 22.10.2019 jsme se opět po roce vypravili na exkurzi do cukrovaru a pivovaru. Tentokrát se do Dobrovic a Nymburka rozjelo 55 žáků čtvrtých ročníků, aby se seznámili s technologií výroby bílého zlata - cukru a našeho národního klenotu - piva. V Dobrovicích nás vysoce erudovaná průvodkyně velmi podrobně seznámila  s provozem cukrovaru a lihovaru. Vyvrátila některé obecně šířené fámy o škodlivosti/užitečnosti cukru. Ochutnali jsme také meziprodukty a finální produkty výroby. Nutno říci, že v některých médiích opěvovaná melasa nikoho skutečně nenadchla. Kolem 13h jsme se přesunuli do Nymburka, kde stojí Bohumilem Hrabalem proslavený pivovar. B. F. Hrabal rozený Kilian strávil v pivovaru v Nymburce část svého dětství a na motivy jeho vzpomínkové knížky z dětství Postřižiny byl natočen vynikající stejnojmenný film. Nymburské pivo je spojeno se jménem Hrabala neodmyslitelně - vyrábí se zde Francinův ležák, Bogan, Pepinova desítka a další. Po seznámení s tradičním postupem výroby jsme také ochutnali - nepasterované a nefiltrované pivo přímo ze sklepů. Poté nás čekala už jenom cesta domů. Doufám, že exkurze našim studentům rozšířila obzory, doplnila teoretické informace získané ve školních lavicích a ukázala, že české "ručičky" jsou stále ještě jedny z nejšikovnějších v Evropě.

Mgr. Marcela Pivoňková

pátek, 23 listopad 2018 12:58

Úspěch ve Studentské vědecké konferenci

SVK je přehlídka vědeckých prací studentů středních škol a víceletých gymnázií zaměřená na technická a přírodovědná témata se zvláštním důrazem na obor CHEMIE. ​​Studentskou vědeckou konferenci pro středoškolské studenty pořádá Vysoká škola chemicko-technologická, Unipetrol RPA, s.r.o. a Unipetrol výzkumně vzdělávací centrum UniCRE pod záštitou Nadace Unipetrol. Zástupci pořádajících společností jsou členy hodnotící komise, která vybírá nejlepší studentské práce.  Naše gymnázium vyslalo do této přehlídky dva projekty. Projekt nazvaný Třaskavé stříbro vypracovali Andrea Sára Šulcová a Vít Šturma  a v konkurenci více než třiceti dalších prací se rozhodně neztratil. Eva Bažantová pak obhajovala futuristickou prací na téma Transplantace jater. Jejím obsahem byl návrh vnitřního transplantátu, který by nahradil játra. Právě tuto práci ocenila porota složená z vysokoškolských učitelů a špičkových odborníků z praxe třetím místem!

Všem účastníkům děkuji, přeji hodně sil do dalšího studia a soutěžního zápolení a Evě blahopřeji! 

Marcela Pivoňková

čtvrtek, 27 duben 2017 08:33

Předmětová komise přírodních věd

AKTUÁLNĚ Z GYMNÁZIA

 
 

Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.