Mgr. Vladimír Srp

sobota, 03 říjen 2020 17:51

Výstava fotografií skupiny G-FOK

V pátek 2.10. instalovali členové skupiny G-FOK (Bílý, Janovský, Ryšavý - všichni kvarta) v prvním patře gymnázia svoji první výstavu fotografií na téma "Krajina". Barevné fotografie formátu A3 vytiskla firma Develop Most, tisk financoval Klub přátel gymnázia. Výstava potrvá podle situace 1-2 měsíce, mezitím G-FOK zapracuje na dalším zajímavém tématu.

Výsledem veřejného hlasování na facebooku, hlasování zaměstnanců gymnázia a výběru odborné poroty marketingového a reklamního oddělení Vervy Litvínov je následující pořadí návrhů:
 
1. místo - Jakub Trubač, kvinta
2. místo - Jakub Michálek, sekunda
3. místo - Lada Schmidtová, sexta
Blahopřejeme vítězům a děkujeme všem účastníkům soutěže za účast.

V úterý 12. listopadu se v rámci výuky semináře z biologie konala přednáška doc. RNDr. Olega Ditricha, CSc. s názvem "Domnělá a skutečná rizika parazitárních infekcí člověka v ČR". Docent Ditrich působí již řadu let na katedře parazitologie Přírodovědecké fakulty Jihočeské university v Českých Budějovicích a v poslední době se věnuje mimo jiné i vyvracení mýtů, dezinformací a polopravd, které se v souvislosti s parazitálními onemocněními šíří ve společnosti.

Úvod přednášky se zabýval metodami, jakými se různí šarlatáni snaží přesvědčit "pacienty" o zamoření jejich těl parazity a o nutnosti odčervení a detoxikace organismu.

Další část byla věnována aktuálním informacím o stavu boje proti různým parazitózám. Optimisty potěšil vývoj statistických údajů, ze kterého vyplynulo, že riziko infekce parazity u nás je nyní nízké, a to jak ve srovnání s jinými oblastmi (tropy), tak i ve srovnání s minulostí. Kromě roupů u dětí jsou všichni parazité v ČR na ústupu.

V závěru přednášky jsme se seznámili s hygienickou hypotézou o užitečnosti parazitů pro normální vývoj imunitního systému člověka a s prvním pokusy s helmintoterapií. Zajimavá byla také informace o souvislosti "vyhubení" střevních parazitů u lidí se vzrůstajícím počtem různých typů alergických a autoimunitních onemocnění a lidí s diagnostikovaným ADHD.

 

Další akcí semináře z biologie bude přednáška na téma "Vývoj a výroba léků", která snad proběhne ještě do Vánoc.

pondělí, 14 říjen 2019 18:25

Přednáška "Lidský mikrobiom"

Víte, že …

… lidské tělo je jen z 10% tvořeno lidskými buňkami, zbylých 90% buněk jsou bakterie?

… způsob porodu a kojení ovlivní náš imunitní systém na celý život?

… špinavé dítě bývá zdravější než čisté dítě?

… střeva jsou náš druhý mozek?

… bakterie významně ovlivňují naše stravovací návyky?

… existuje souvislost mezi bakteriemi v našem těle a cukrovkou, astmatem, autismem, ekzémy, častými depresemi, plodností mužů a promiskuitou žen?

Nevíte? Tak to jste nejspíš chyběli na zajímavé přednášce „Lidský mikrobiom“, kterou si pro frekventanty semináře z biologie připravila Mgr. Lenka Lencová. Účastníky nejvíce zaujala témata, která se zabývala porodem, antibiotiky, symbiotiky nebo vlivem parazitů na naše chování.

Na další přednášku, která se bude věnovat riziku parazitálních infekcí v ČR, se můžete těšit 12.11., kdy nás navštíví doc. RNDr. Oleg Ditrich CSc. z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

AKTUÁLNĚ Z GYMNÁZIA

 
 

Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.