Žákovský parlament

úterý, 06 listopad 2018 22:31

Oktáva zazářila v Temelíně

Naše gymnázium dává možnost studentům vyjet i na exkurze běžně nezahrnuté do programu školního roku v rámci ŠVP. Stalo se tak u letošní oktávy, kterou při hodinách jaderné fyziky napadla exkurze do Temelína. Domluvy a přípravy akce se ujali Ing. Očenášková a Mgr. Urik, kterým touto cestou za celou třídu děkuji.

Po dlouhé cestě mikrobusem vystoupili studenti středečního rána 24. října za typického podzimního sychravého počasí na prostranství před malebným zámečkem Vysokým hrádkem, za kterým se jim otvíral pohled na rozsáhlý komplex elektrárny. Zámek slouží jako informační centrum JETE, zde také všichni účastníci exkurze zhlédli krátký film o principu jaderné elektrárny a byli poučeni o bezpečnosti. Poté byla skupina rozdělena na tři menší, jedna z nich nejprve prošla výstavu na zámku – viděla například mlžnou komoru zobrazující částice letící vzduchem –, zbylé dvě se vydaly do nitra jaderné elektrárny. (Později se skupiny samozřejmě prohodily.)

Po absolvování nezbytných bezpečnostních procedur – bezpečnostní rámy, rentgeny, dechová zkouška, měření radiace při vstupu – se skupiny za doprovodu průvodkyně, člena ochranky a ustavičného deště vydaly na obchůzku po elektrárně. Zhlédly tak 165 metrů vysoké chladící věže, strojovnu prvního bloku se sekundárním okruhem a další podpůrné stavby, kterých je v areálu nespočet. Zastavily se i v prostoru pro další dva bloky elektrárny. Nutno říci, že diskuse na téma dostavby elektráren Temelín a Dukovany byla poměrně nudná, protože se v naší skupině nenašel jediný odpůrce.

Celkově bych si dovolil tuto exkurzi zhodnotit jako jednu z nejlepších za 8 let svého života na gymnáziu. Vadou na kráse jí byly pouze časově náročná cesta, deštivé počasí a porouchaný mikrobus cestou zpět u Loun.

Tomáš Čapek, oktáva

 

úterý, 26 červen 2018 19:06

I na gymplu vás potká praxe

Žáci septimy měli v závěru školního roku možnost v praxi si vyzkoušet své poznatky z oblasti fyziky, a to hned z několika oborů. Postupně se od teorie elektrické energie a jejího chování v elektrických obvodech přesunuli k výukové stavebnici Arduino, na které si mohli vytvořit nejrůznější obvody s různým určením. Následně se věnovali anglickému jazyku a rozšířili si slovní zásobu o slova týkající se právě obvodů a fyziky obecně. Nakonec se několik zbývajících hodin žáci věnovali přípravě vlastní desky s plošnými spoji. Nejen, že sami navrhli její účel tvar i provedení, ale následně sami za pomoci leptání a pájení desku vytvořili. Výsledné dílo následně zapojili do obvodu a vyzkoušeli jeho funkčnost. Díky těmto praktickým činnostem si žáci vyzkoušeli věci, které by je jinak v reálném životě nejspíše nepotkaly. Děkujeme Ing. Bc. Janě Očenáškové i naší škole, která nám umožnila tyto pomůcky využít v rámci výuky.

Štěpán Kubičina

AKTUÁLNĚ Z GYMNÁZIA

 
 

Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.