Ondřej Nigrin

pondělí, 17 červen 2019 18:44

Septima a 3. A na Letišti Václava Havla

V ranních hodinách jsme se za doprovodu Mgr. Martiny Langhammerové, Mgr. Martina Laxy, Mgr. Marie Sachetové a Bc. Lucie Klenorové vydali do Prahy na Letiště Václava Havla, největší letiště v České republice.

Zde nás čekaly dvě exkurze. První z nich se uskutečnila v prostorách Českého leteckého výcvikového střediska. Zde jsme měli možnost nahlédnout do prostor, kde se školí piloti a palubní průvodčí různých leteckých společností. Viděli jsme simulátory schopné napodopit jakoukoli, i tu nejméně pravděpodobnou, situaci, která může nastat v reálných podmínkách.

Nechyběla ani prohlídka kabinového simulátoru letadla Airbus A320, výcvikových trenažérů a záchranných pomůcek. Velmi zajímavou pak byla poslední část exkurze.

V kabinovém simulátoru letounu Boeing 737 nasimulovali naši průvodci nouzové přistání letadla s následnou evakuací. Za velmi striktních příkazů jsme opouštěli palubu po skluzu. Zvládli jsme to pod 90 sekund, což je maximální možný časový limit – nejspíš všichni bychom tedy přežili.

Rozloučili jsme se s našimi milými průvodci a přejeli na letištní terminál 3.

U podrobné makety nás průvodce nejdříve seznámil s historií, přítomností i budoucností našeho největšího dopravního letiště. Po bezpečnostní kontrole jsme se přesunuli do autobusu a odjeli do míst, která jsou běžným cestujícím nepřístupná. Měli jsme možnost si z blízka prohlédnout hangáry, letadla, která v nich i mimo ně parkovala, hasičskou stanici nebo odmrazovací stojánku.

Neoddělitelnou částí prohlídky letiště je i pozorování startů a přistání letadel. Měli jsme štěstí vidět i přistání Airbusu A380, největšího dopravního letadla světa. Prohlédnout si třistaosmdesátku zblízka byl opravdový zážitek.

Obě exkurze se nám líbily, bylo to příjemné zpestření konce školního roku. Poznali jsme, kdo všechno se stará o bezpečnost a pohodlí cestujících a uvědomili jsme si, že dopravní letiště je velký, ale přesně pracující systém.

Ondřej Nigrin a Mgr. Martin Laxa. 

Fotogalerie s podrobným popisem

neděle, 19 květen 2019 07:52

Vídeň 2019

V pondělí jsme se v ranních hodinách vydali na cestu údolím Wachau, které je na seznamu kulturního
dědictví UNESCO, do Vídně. Naše výprava se skládala z 44 žáků. Cesta probíhala hladce a první
zastávka směřovala do Dürnsteinu, kde jsme se vyšplhali k hradu a prověřili naši fyzickou zdatnost.
Poté jsme pokračovali do kláštera Melk, nechali se provést a k večeru jsme dorazili do Vídně, kde
jsme se ubytovali. Úterý jsme již strávili ve Vídni, která nás okouzlila. Navštívili jsme palác
Schönbrunn a jeho zahrady, Hofburg, katedrálu svatého Štěpána, Hundertwasserhaus a na závěr
zažili trochu adrenalinu v Prátru. Atmosféra hlavního města na nás rozhodně dýchla a budeme se
těšit zase někdy příště.

Bc. Lucie Klenorová

neděle, 19 květen 2019 07:31

Septima v Národní knihovně ČR

Ve středu 19. 5. se třída septima vydala do Prahy, kde navštívila Národní knihovnu České republiky. Studenti nakoukli do historických prostor budovy.  Poté zhlédli krátký film mapující historii knihovny, a na závěr se mohli na chviličku podívat do studovny, která je přístupná studentům VŠ.

Jak to v Národní knihovně vypadalo? Koukněte do přiložené galerie. 


čtvrtek, 09 květen 2019 18:00

Uhelná maturita

Od 4. 4. do 2.5. se třída sexta zúčastnila projektu Cesta za poznáním uhlí aneb Uhelná maturita. Studenti se v průbehu projektu podívali do lomu Vršany, teplárny Komořany a do Podkrušnohorského technického muzea. Studenti tak měli možnost nabrat zpoustu nových znalostí, týkajících se uhlí, jeho těžby a využití jak v minulosti, tak i v součastnosti. Na závěr projektu měli studentské týmy třídy sexta odprezentovat jejich prezentace na jimi vybraná témata.

Prezentace se pak prezentovaly před odbornou komisí (Ing. Ingrid Bejšovcová (Vršanská uhelná a.s.), Ing. Jaroslav Graman, Ph.D. (Vršanská uhelná a.s.), Ing. Václav Novák (Obvodní báňský úřad pro území kraje Ústeckého, Most), Ing. Renáta Zárubová, Ph.D. (VÚHU a.s.) a Martina Černá (VÚHU a.s.). Komise pak každý tým ohodnotila, a určila vítěze.

Vítězem se stal tým č.4 ve složení: Kristýna Komůrková, Lenka Schejbalová, Veronika Kossakowská a David Le, který prezentoval na téma Těžba uhlí – Technologie, Stroje. Každý člen týmu obdržel šek v hodnotě 5.000,- Kč. Ceny a diplomy pak předal osobně technický ředitel Vršanské uhelné a.s., Ing. Petr Procházka.

Celý projekt připravilo Ekologické centrum Most pro Krušnohoří za podpory společnosti Vršanská uhelná a.s.

Na exkurzích naše studenty doprovázela Ing. Jana Červenková

Galerie: 

úterý, 07 květen 2019 20:10

Majáles 2019

30. dubna se již tradičně konal Studentský Majáles, který každoročně organizuje školní parlament (letos v čele s Eliškou Tichou). Organizátoři připravili zajmavý program, převážně pěvecký. Vystoupili i známé tváře, jmenovitě Jakub Děkan či Dominik Hanza. I přes nepříliš teplé počasí se nakonec celá akce povedla, a těšíme se už na příští rok. 

Galerie

Minulou středu se za teplého jarního počasí odehrál fotbalový turnaj tříd, a to na školním hřišti. Organizace se chopili kluci ze septimy, obzvlášť Honzové Činoveský a Brezáni. Celý den lze hodnotit jako příjemné sportovní odpočinutí od blížícího se hektického konce školního roku. 

Ve finále si to rozdaly "A" týmy septimy a 3.A, přičemž septima zvítězila a stala se tak celkovým vítězem turnaje. Druhé místo pak obsadila 3.A "A", a třetí příčku si vybojovala sexta. Za zmínku určitě stojí výkon kvartánů, kteří se umístili čtvrtí. Děkujeme všem týmům za účast, a těšíme se na další sportovní klání.

Na snímku jsou zachyceny oba finálové celky, nastupující k vzájemnému zápasu. (za doprovodu oficiální znělky "UEFA CHAMPIONS LEAGUE")

Ve středu 24. dubna se uskuteční dlouho očekávaný fotbalový turnaj! Do turnaje se přihlásilo celkem 10 týmů, které byly rozděleny do 2 skupin. Každý zápas se bude hrát 10 minut. Zápasy ve skupinách se budou hrát systémem "každý s každým". První 2 týmy ve skupině postoupí do semifinále. 
Skupina A se začne hrát v 8:00, skupina B pak od 10:00. Všechny vás srdečně zveme na naše školní hřiště, doražte fandit!

 

Přikládám rozdělení do skupin: 

V neděli 24. března odehrál tým HC Verva Litvínov své poslední utkání sezóny 2018/2019. Protože Vervu již nemohlo nic ohrozit (účast v příštím ročníku extraligy si pojistila už dříve), nasadil klub do utkání s Chomutovem celkem 9 juniorů. Mezi nimi se na ledě představili i naši gymnazisté, jmenovitě Jan Myšák, Jiří Háva (oba ze sexty), David Jindra (3. A), Jakub Viedemann (4. A) a Ondřej Baláž (studoval u nás na nižším stupni). 

Mnohým z nich se tak splnil sen, a to nastoupit za A-tým litvínovského klubu. Kluci utkání nakonec zvládli velmi dobře, a porazili Chomutov 4:2. 
Některým z nich se podařilo rovnou bodovat! 


David Jindra - 1 gól + 1 asistence
Jakub Viedemann - 2 asistence


Jan Myšák nastoupil do utkání jako nejmladší kapitán v historii české hokejové extraligy, a to ve věku 16 let a 273. „Byl to můj sen, je to skvělé“ reagoval na otázky novinářů.

Jsme na vás hrdí, a mnoho dalších sportovních úspěchů!

Foto: (zdroj: HC VERVA Litvínov - Hynek Haruda)      Jan Myšák #91, Jiří Háva #74, David Jindra #11, Jakub Viedemann #28, Ondřej Baláž #21

Naše gymnázium ve spolupráci s CEVRO institut nabídlo možnost zkusit si vysokoškolský život, a to na celý týden.  A tak skupina našich odhodlaných studentů neváhala, a vydala se vstříc nové životní zkušenosti. Jedna ze studentek byla i Kristýna Komůrková ze sexty, se kterou jsem na toto téma udělal rozhovor.

Jak tě vůbec napadlo, že se chceš tohoto projektu zúčastnit?

Kristýna Komůrková: „Projekt sdílel facebookový profil našeho gymnázia. Po přečtení podmínek a smyslu projektu jsem nijak neváhala a zalarmovala dva spolužáky, kteří statečně souhlasili, následně souhasil s naší účastí i pan Urik.“


Jak velký byl rozdíl mezi dnem který zažívají středoškoláci, a dnem který žijí studenti na vysoké škole?

K. K.: „Opravdu velký. Na každé střední škole jsou studenti svázáni striktně daným rozvrhem, plným spoustou nepříjemných hodin, ze kterých plyne povinnost vykazovat své vědomosti. Od pondělí do pátku se jede od 8 hodin, to obvykle vysokoškoláci ještě spí. Život na VŠ je mnohem volnější, každý si volí svůj časový harmonogram individuálně. Mně to vyhovovalo - mohla jsem vstávat klidně na devátou hodinu ranní, jít si sednou na přednášky do dvou odpoledne, pak se věnovat svým aktivitám a okolo páté hodiny, klidně i později si odbýt ještě jednu, dvě přednášky. A to popisuji náročnější rozvrh, který jsem absolvovala první dva dny. Zbytek týdne jsem navštěvovala učebny Cevro Institutu jednou, nebo dvakrát denně. (Podmínkou bylo splnit od po-čt celkem 12 přednášek, nebo seminářů).“

Překvapilo tě něco na životě vysokoškoláků?

K. K.: „Hned první hodinu jsme zabrali místa, otevřeli sešity, nastražili uši a vzorně si psali, co říkal přednášející. Překvapením pro nás hostující studenty bylo zjištění, že drtivá větší studentů na přednáškách vůbec nic nedělá a místo poslouchání a zapisování si na noteboocích vyřizují vlastní korespondenci, nebo projíždějí meníčka okolních restaurací a usilovně přemýšlejí, co si uloví k obědu. Po konci každé přednášky se před hlavní dveře institutu nahrne masa kuřáků, těšících se na jednu z denních dávek nikotinu. Tak se při odchodu derete kouřovým oblakem a houfem elity národa.“

Byl jeden týden hodně, nebo málo?

K. K. „Hodně rychle jsme si všichni navykli na volný režim. Následující pondělní vyučování už na naší škole od 8:00 bylo velmi kruté a nežádoucí. Asi bych nechtěla zůstat vysokoškolákem přímo na Cevro Institutu, ale status vysokoškoláka v Praze, to bych už teď protáhla na delší dobu, než na týden.“

Líbil se ti obor/škola, který jste navštěvovali?

K. K. „Cevro Institut je soukromá a malá škola v centru, kousek od Václavského náměstí, věnuje se politologii, obchodním vztahům, právu, bezpečnostním studiím a ekonomice. Dosažitelný titul je pouze bakalářský a magisterský. Dále lze studovat postgraduální vzdělání, jde o nadstavbové znalosti práva a managementu (LL.M.), potřeb veřejné sféry pro manažery (MPA), nebo managementu a kybernetické bezpečnosti (MBA). Měla jsem možnost si vybrat přednášky z celého spektra oborů, kdy každý má něco do sebe. Nejvíce se mi líbilo na přednáškách politologie.“

Pokud by se podobný projekt opakoval, doporučila by si jej ostatním?

K. K.: „Určitě doporučila! Je to moc fajn projekt a hlavně zkušenost. Taky si hrozně odpočinete od středoškolského stereotypu a máte motivaci to na střední škole vydržet, pak už to bude mnohem lepší.“

Děkuji moc za rozhovor. 

středa, 27 únor 2019 19:36

Valentýn se prohnal gymnáziem

Jako každoročně, i letos se gymnáziem prohnal svátek zamilovaných, který připadá na 14. února. Školní parlament každoročně nakupuje růže, které pak mohou studenti poslat svým láskám, nebo třeba i kamarádům. Určitě to bylo milé zpestření čtvrtečního dne, a lze letošní Valentýn hodnotit kladně. Posuďte sami :).

Foto: 

AKTUÁLNĚ Z GYMNÁZIA

 
 

Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.