pondělí, 28 září 2020 14:08

Horizon Grand Prix 2020 Doporučený

Napsal(a)
Tým Horizon Grand Prix 2020 Tým Horizon Grand Prix 2020

FOTOGALERIE ZDE

V úterý 22. září 2020 odjel náš HC Verva Racing Team 44 do Ostravy, kde se o den později v Trojhalí Karolina konal další ročník národního kola Horizon Grand Prix, závodů RC modelů s vestavěným vodíkovým článkem.

Závodní sestavu tvořili David Bilý, Daniel Janovský, Florian Štembera (kvarta) a Lenka Šustrová (oktáva). Sestavu doplnil Otakar Klika – nyní již absolvent, ale kvůli několikerému překládání termínu mu pravidla umožnila závodit v barvách našeho týmu a naší školy.

Oproti předchozím létům byla délka závodu zkrácena na 4 hodiny, čemuž bylo uzpůsobeno i maximální povolené množství energie uložené v bateriích i ve vodíku.

O co byl závod kratší, o to byl agresivnější a celkově vypjatější. Od samotného začátku připomínalo dění na dráze demoliční derby. Četné nárazy ze všech stran, hromadné srážky, auta (včetně našeho) občas doslova válela sudy, některá končila na střeše... není divu, každý se chtěl umístit na co nejvyšší příčce. Několikrát musel zasáhnout samotný pořadatel, který – alespoň na chvíli – jízdu trochu umravnil.

V první polovině klání kolísalo naše umístění dost hluboko v druhé polovině tabulky, mezi 7. a 9. místem kvůli technickým potížím způsobeným haváriemi. Opravy v depu probíhaly rychle, ale ať jsme chtěli, nebo ne, zdržení to přece jen bylo.

V polovině závodu se nám začalo trochu dařit, naše čtyřicet čtyřka se v tabulce časomíry vyšplhala o několik řádků výš, oscilovala mezi 5. a 6. příčkou. Jenže radovat se nebylo z čeho – už krátce po startu si řidiči stěžovali, že se auto občas chová divně a udržet ho na dráze je někdy unikum – závoďák si zkrátka dělal, co chtěl. Místo, aby zahnul, jel rovně a když měl jet rovně, stočil se rovnou do mantinelů. Aby toho nebylo málo, auto přestalo brzdit. Jednoduše  řečeno: náš nový vůz dokonale předváděl chování neposlušného a hodně tvrdohlavého jezevčíka.

FOTOGALERIE ZDE

Onen zakopaný pes – vlastně zakopaný jezevčík – byl brzy odhalen. Den před odjezdem do Ostravy přestala fungovat vysílačka, kterou jsme si pořídili jako závodní. Museli jsme použít jinou a ta se rušila s vysílačkou jiného týmu. S tím nešlo udělat vůbec nic. Řidičům nezbývalo než zatnout zuby a za každou cenu se snažit udržet auto na dráze a pokud možno v požadovaném směru a pokusit se dohnat náskok týmů, jejichž jména svítila v tabulce nad námi.

I přes několik dalších oprav a zjančené auto se nám kolem poloviny závodu začalo docela dařit, naše jméno se vyšplhalo o několik příček výš. Několik minut před koncem to vypadalo, že bychom se mohli dostat hodně vysoko, náskok týmů umístěných před námi se snižoval a údaje časomíry vypadaly velmi zajímavě.

Jenže - co se může pokazit, pokazí se. Proto přibližně 2 minuty před koncem odletělo od podvozku servo i s držákem a auto se stalo neovladatelným. Atmosféra v našem týmu zhoustla natolik, že by se dala krájet. Osádka depa se snažila, jak mohla, ale tuhle závadu se již odstranit nepodařilo. Když už jsme nemohli na trať, přáli jsme si, abychom se aspoň v tabulce nepropadli. Nepropadli – ozval se klakson oznamující konec závodu a potvrdilo se tak naše umístění na 5. místě z celkového počtu 10 týmů. Sice s vypětím všech sil, ale závod jsme dokončili – a ne zrovna nejhůř.

Jestli si někdo myslí, že jsme se z Ostravy vrátili zklamaní, hluboce se mýlí. V prostředí opravdu silné konkurence považujeme 5. místo za úspěch – do příprav i závodu samotného jsme dali vše, co jsme mohli, a veškeré patálie, které nás provázely, jsme nezavinili. Měli jsme holt smůlu, ale i tohle jsou závody. Závodili jsme s veškerým nasazením a celou dobu hráli fair play, což se také jistě počítá. Závodní auto je poškozeno (ale ne sešrotováno) - s tím si už nějak poradíme.

Mezi účastníky nechyběl RC Racing Hubálov, náš silný soupeř, ale také kamarád. Během závodu si naše týmy nejednou pomohly, což už dnes není zcela obvyklé. Takového jednání si velmi vážíme a jsme za něj moc rádi.

Úspěch, kterého jsme dosáhli, nepatří jenom nám – obrovský podíl má na něm Honza Možný, náš odborný poradce, který nás provází od začátku loňské sezóny. Od něj se dozvídáme spoustu pro nás zajímavých věcí, čemuž jistě odpovídají naše výkony na závodní dráze.

Naše účast na letošním ročníku národního kola Horizon Grand Prix by byla přinejmenším problematická, nebýt našich příznivců, kterými jsou Konto našeho srdce HC Verva Litvínov, Nadace Unipetrol, firmy Inelsev s.r.o. a ACR Czech, nejmenovaný stomatolog z Plzeňska a v neposlední řadě naše škola, Gymnázium T. G. Masaryka, Litvínov. Všem uvedeným děkujeme za velkorysou podporu, kterou jsme se snažili zúročit, jak nejlépe jsme mohli.

Za HC Verva Racing Team 44
Martin Laxa

FOTOGALERIE ZDE

Číst 1133 krát Naposledy změněno úterý, 02 březen 2021 06:11

AKTUÁLNĚ Z GYMNÁZIA