pondělí, 04 říjen 2021 19:48

Pilsen Hydrogen Cup 2021 Doporučený

Napsal(a)
HC Verva Racing Team 44 HC Verva Racing Team 44

Fotogalerie zde

Po více než roční nucené pauze se náš HC Verva Racing Team 44 opět objevil na závodišti. V sobotu 2. října 2021 se za doprovodu Mgr. Martina Laxy závodní sestava, kterou tvořili David Bílý, Daniel Janovský, Petr Jašontek a Florian Štembera (všichni ze třídy kvinta) vypravila do Plzně na závody RC modelů s vestavěným vodíkovým článkem nazvané Pilsen Hydrogen Cup.

Po příjezdu do Plzně nás srdečně přivítal Pavel König, organizátor závodu, a poté jsme se usadili v depu a začali se připravovat na podvečerní trénink. Po kontrole vozu, vložení baterie, hydrostiku (nádržky s vodíkem) a zapojení telemetrie vyjelo naše auto na dráhu.

Auto si nevedlo vůbec špatně, řidiči – alespoň ze začátku – také ne. K nadšení z nadcházejících závodů a z poměrně dobrých jízdních vlastní auta se začaly současně přidávat únava z cesty a také nervozita – přece jen jsme přes rok na skutečnou závodní dráhu nevyjeli – a chybovost jízdy začala rapidně stoupat.

Následovalo několik karambolů, které s sebou přinesly dvě přeražená „céčka“ (závěsy předních kol), jednu prasklou těhlici a ohnutou osu zadní nápravy. Náhradních dílů jsme naštěstí měli dostatek – ale i tak jejich sice jednoduchá, ale zdlouhavá výměna zapůsobila jako šok. Všichni se probrali z výše popisovaných smíšených pocitů a trénink pokračoval skoro bez chyb.

Po skončení tréninku a vydatné večeři formou rautu jsme odjeli na internát, kde – jako tradičně v předvečer závodu – proběhla zevrubná kontrola auta. Jako vždy jsme počítali s poměrně dlouhou noční směnou, ale tentokrát všechno proběhlo docela rychle – spoustu věcí jsme stihli udělat ještě na tréninku.

Druhý den ráno, v neděli, jsme se po příjezdu na závodiště opět usadili v depu a připravovali se na závod. Věděli jsme, že akce bude mít vyloženě komorní charakter, protože ze všech pozvaných se nakonec zúčastnily jenom 3 týmy – RC Racing Hubálov, Project Elements (název tohoto týmu se mění jak dubnové počasí, tenhle snad platí) a my, HC Verva Racing Team 44. Ze závodů z doby před koronavirem jsme ale velice dobře věděli, že oba výše uvedení soupeři nejsou žádná ořezávátka a že se v jejich společnosti během čtyřhodinových závodů pěkně zapotíme – zapotili.

Závod odstartoval několik minut po deváté hodině. Naše auto vystřelilo jako šíp, chvilku se drželo na prvním místě. Zanedlouho převzal vedení vůz plzeňského týmu Project Elements, občas se mezi nás přimíchalo i auto týmu RC Racing z Hubálova.

První (a naštěstí poslední) závada ale na sebe nenechala dlouho čekat. Po několika minutách jsme museli naše auto odnést do depa, protože nejelo. Řízení fungovalo, ale jízda ne. Mechanici nic nenašli, auto začalo mezi tím opět fungovat. Radovali jsme se ale poněkud předčasně - po odjetí několika kol se naprosto stejná závada projevila znovu. Mechanik zvedl auto z dráhy, v lehkém vzteku bouchnul zespodu na podvozek a auto se opět stalo poslušným. Řekli jsme si tedy, že napříště se nebudeme zdržovat odnášením auta z dráhy, ale rovnou ho znovuzprovozníme výše uvedeným způsobem.

Ono „poklepat, protřepat, nemíchat“ bylo sice primitivní, ale účinné, a kromě zpojízdnění auta pobavilo zúčastněné týmy i mnohé přihlížející z řad návštěvníků. Jindy se náš mechanik ani k autu nedostal – než k němu doběhl, narazil do něj vůz jiného týmu a my byli opět pojízdní.

Naši hubálovští přátelé už dobře věděli, o co jde, a tak, když si všimli našeho nepojízdného vozu, lehce do něj svým autem zezadu drcli a my mohli pokračovat v krasojízdě.

Minuty ubíhaly, počet kol se postupně zvyšoval. Hubálovským se tentokrát moc nevedlo – kvůli častým opravám trávilo jejich auto spoustu času v depu – a tak na dráze většinou svištěly jenom závodní speciály patřící plzeňskému týmu a nám.

Fotogalerie zde

Kvůli pobytu našeho auta v depu několik minut po začátku závodu získali Plzeňané slušný náskok, který se nám sice pomalu, ale jistě dařilo snižovat. Hydrostiků i elektřiny v bateriích jsme měli dostatek, mohli jsme si tedy dovolit nijak se neomezovat a Plzeňany dohánět. Postupně začalo jít doslova o válku nervů. Chvilku byli ve vedení Project Elements, chvilku my – zkrátka jelo se způsobem kdo s koho, a to pěkně zostra.  

Závod se mezi tím přehoupl do poslední čtvrtiny, do konce zbývalo přibližně 45 minut. Auto týmu Project Elements nápadně zpomalilo - asi jim začala docházet energie v bateriích a nezbývalo nic jiného, než jet pouze na elektřinu dodávanou vodíkovým článkem. Zde se ukázalo, že vůz mají zkonstruovaný skutečně na velmi vysoké úrovni, protože na samotný vodík – bez baterií - jezdili opravdu dlouho. Tohle totiž každé auto nezvládne.

Nakonec ale došel Plzeňanům i vodík a zbylých 25 minut byla dráha v podstatě jenom naše. Trochu jsme zpomalili i my – energií jsme měli stále dost, ale řidiči byli vystresovaní a bylo vidět, že si potřebují odpočinout. Mohli jsme skončit, pořadí už by to nezměnilo – ale chtěli jsme závod dokončit, jak se má.

Konečně se na displeji objevil údaj 4:00:00. Chystali jsme se projet onou pomyslnou cílovou páskou, ale neprojeli – přesně u ní se naše auto až symbolicky zastavilo. Čekalo na opětovné poklepání, ale to už v tomto okamžiku nebylo třeba.

Závod jsme tedy úspěšně dokončili a skončili na první příčce.

Po příjezdu domů jsme vyhodnotili škody, které během závodu na voze vznikly. K našemu milému překvapení zas až tak velké nejsou – opotřebovaná ložiska v předních kolech a několik dalších šrámů na karoserii, což není vůbec špatná bilance.

Ještě v neděli večer jsme se setkali s našim odborným poradcem a absolventem našeho gymnázia Honzou Možným. Dopodrobna jsme mu vylíčili průběh závodu a prodiskutovali, co je třeba zlepšit. Je to právě Honza, který nám svými radami pomáhá a významně se tak podílí na našich úspěších – za to mu patří velký dík.

Stejně jako jindy se i v Plzni ukázalo, že nezáleží jenom na důkladné přípravě, ale také na určité dávce štěstí. Domů jsme se vrátili jako vítězové, ale velice dobře víme, že plzeňští Project Elements jsou velmi silným soupeřem stejně tak jako naši přátelé z Hubálova. Oba týmy během závodu dělaly, co mohly, a přejeme jim, ať se jim v dalších závodech, které nás čekají, daří lépe.

Za HC Verva Racing Team 44
Martin Laxa

Chcete-li se o našem týmu dovědět více,
podívejte se na náš facebookový profil,
na kterém najdete vše od historie po současnost.

Fotogalerie zde

Číst 489 krát Naposledy změněno úterý, 05 říjen 2021 17:01

AKTUÁLNĚ Z GYMNÁZIA