neděle, 24 říjen 2021 16:07

Exkurze 4.A a oktávy do cukrovaru a pivovaru Doporučený

Napsal(a)

V rámci výuky chemie cukrů se žáci čtvrtých ročníků vždy těší na pravidelnou exkurzi do pivovaru a cukrovaru. Ta letošní se konala 21.10, a kromě cukrovaru v Dobrovicích jsme navštívili také Postřižínský pivovar v Nymburce.

Cukrovar Tereos TTD Dobrovice je největší cukrovar v ČR. Společně s cukrovarem ve Velkém Meziříčí je v majetku francouzské firmy. Součástí cukrovaru je také lihovar a bioplynová stanice. Cukrovar je nově rekonstruován, ale výroba cukru probíhá tradičním způsobem. Cukrová šťáva se získává z cukrové řepy, čistí se za použití vápenného mléka  (bez  použití dalších chemikálií) a postupně se jejím zahušťováním získává jemný krystalový cukr - ročně až 180000t. Letos bohužel nemohli žáci kvůli opatřením proti Covidu ochutnat jednotlivé meziprodukty a podívat se do vnitřních prostor cukrovaru, ale i tak jsme byli moc rádi, že se exkurze mohla uskutečnit.

Přesun z Dobrovic do Nymburka byl krátký ale dobrodružný. Foukal velice silný vítr, který převracel kamiony, lámal stromy a způsoboval výpadky elektřiny. Část prohlídky pivovaru jsme si tak svítili pomocí mobilních telefonů. 

Postřižínský pivovar patří v ČR k menším, ale tradičním pivovarům a to především vlastní výrobou sladu. Většina pivovarů dnes sladovnu nemá a tuto nezbytnou surovinu nakupuje od mamutích producentů. Slad dodává pivu charakteristickou chuť a v Nymburce se snaží udržet tradici vynikajícího piva už od časů správce Františka Hrabala. Františka Hrabala známe jako Francina z knihy a filmu Postřižiny. Spisovatel Bohumil Hrabal prožil v pivovaru část dětství a Francin byl jeho adoptivním otcem. Dnes pivovar vyrábí 6 druhů piv, která nesou jména inspirovaná právě osobou B. Hrabala.

V obou provozech se nás ujali odborníci – zaměstnanci firmy a jejich  výklad byl velmi profesionální a na vysoké odborné úrovni.  Z hlediska propojení teoretických znalostí s praxí byla exkurze velmi přínosná.

Mgr. Marcela Pivoňková

Číst 367 krát Naposledy změněno neděle, 24 říjen 2021 16:29
Více z této kategorie: « Turnaj v přehazované Erasmus+ »

AKTUÁLNĚ Z GYMNÁZIA