neděle, 21 listopad 2021 18:54

Zahájení nové sezóny Horizon Hydrogen Grand Prix Doporučený

Napsal(a)

fotogalerie zde

V sobotu 20. listopadu se náš HC Verva Racing Team 44 ve složení David Bílý, Matěj Červenka, Daniel Janovský a Petr Jašontek (studenti třídy kvinta) vydal společně s Mgr. Martinem Laxou do Dolních Břežan na zahájení nové závodní sezóny Horizon Hydrogen Grand Prix.

Jednu ze součástí zahájení tvořil závod, který měl oproti jiným utkáním zcela jiný formát. Vítězem se měl stát tým, který byl se svým vozem schopný ujet 400 kol v co nejkratší době, nejdéle však za 2 hodiny a samozřejmě s omezenou kapacitou baterií i množství vodíku.

Podle technických požadavků mohly týmy soutěžit na vozech z roku 2020, ale kdo chtěl, mohl závodit s autem odpovídajícím požadavkům pro příští rok – ty jsou konečně všeobecně známy.

My jsme se nakonec rozhodli pro druhou možnost – jízdní vlastnosti (neupraveného) podvozku jsme otestovali již v létě a tak nic nám nebránilo sestavit nové auto. Jenomže kvůli spoustě předchozích akcí se stavba nového závodního speciálu pořád posouvala – docela dobrý závoďák jsme měli, takže jsme mohli být v klidu. Naráz vše nabralo neuvěřitelné obrátky - za 6 dnů (ano, čtete správně) kluci dokázali dát dohromady zbrusu nový závodní speciál od projektu až po nalakovanou karoserii. Práce skončila v den závodů v 1:15 v noci.

Ihned po vstupu do dolnobřežanské sportovní haly nás přivítal Ing. Václav Bystrianský, ředitel závodů Horizon Hydrogen Grand Prix, a poté jsme si šli prohlédnout dráhu. Byla prostorná, přehledná a, jak jsme zjistili, docela dobře uzpůsobená podvozkům určeným pro novou sezónu. Navíc nebyla dráha zaměřená ani tak na techniku, jako na rychlost jízdy.

Po prohlídce dráhy jsme se usadili ve svém depu, zabudovali do auta čip časomíry a zanedlouho dostaly všechny týmy povolení k tréninku. Neváhali jsme ani minutu a za chvilku se vůz se startovním číslem 44 objevil na dráze. K našemu zděšení auto klouzalo na koberci, jako když kráva tancuje čardáš na zamrzlém jezeře. Za chvíli jsme se uklidnili – došlo nám, že z neojetých mechových kol se musí obrousit vrchní vrstva. Po několika minutách náš závoďák seděl na závodním koberci jako přibitý.

Dráhu jsme měli velmi rychle naježděnou a jakkoli se zdála na první pohled složitá, dalo se na ní jezdit velmi snadno, a navíc auto, které jsme neměli kdy otestovat, ukázalo velmi dobré jízdní vlastnosti. Padlo velmi rychle, jak se říká, do ruky. Začínalo být jasné, že pokud se něco nepokazí, závod dokončíme.

Trénink skončil, vozy všech týmů byly společně vyfotografovány a seřazeny na závodní rošt. Stejně jako nedávno v Kutné Hoře jsme startovali z pozice č. 1. Zanedlouho se ozval klakson a závod odstartoval, řídil David Bílý.

Naše jméno svítilo poměrně dlouho na prvním řádku tabulky, druzí jeli v těsném závěsu Kisuckí strojníci – tým našich sousedů nesoutěžil, jen přijel otestovat svůj závodní vůz. Jednou jsme se propadli na 3. místo, kdy nás předjeli MM Riders („bratrský“ tým známých Motol Speeders).

David Bílý nabral správné soustředění a odjetá – spíš odlétaná – kola začala kvapem přibývat a i naše jméno se v tabulce začalo postupně posouvat až na její první řádek. Občas došlo na trati k úsměvné kolizi – jeden vůz zničeho nic před námi zastavil a náš závoďák se zastavit  zkrátka nedal, i když jeho brzda funguje dobře. Díky celkově malé výšce a dobrému tvaru karoserie jsme vůz před námi doslova podjeli. Jindy zase z jednoho vozu odlétla nepřilepená pneumatika a občas se stalo, že některé auto přistálo pod stolem našeho depa.

Než jsme se nadáli, ukázala časomíra 400 kol – tedy tolik, kolik jsme měli odjet. Zvládli jsme to za 1 hodinu 15 minut s nejlepším časem kola něco malinko přes 9 vteřin, což určitě není špatný výsledek. Zvítězili jsme a nechali dokonce za sebou i nesoutěžící Kysucké strojníky. Teprve pak jsme si uvědomili, že celý závod odřídil David Bílý. Jezdil velmi dobře, a proto nebylo třeba ho střídat.

Do konce časového limitu zbývalo ještě tři čtvrtě hodiny a kdo chtěl, mohl na dráze zůstat. Využili jsme téhle příležitosti a zajezdili si jen tak pro radost i za účelem testů, které nedopadly vůbec špatně.

Po ukončení závodu následovalo slavnostní vyřazení všech vozů. Některé z nich – i ten náš – vypadal po závodě trochu opotřebovaně, ale to zkrátka k takovým závodům patří. Na závěr se vyfotily všechny týmy s jejich vozy a také černými kufříky obsahujícími nové palivové články nutné pro stavbu aut pro novou sezónu. Nový ročník Horizon Hydrogen Grand Prix tak definitivně odstartoval.

Domů jsme se vrátili plni dojmů, během cesty jsme poměrně dlouho diskutovali o formátu závodu a jeho průběhu. Jsme rádi, že veškerá práce a energie věnovaná přípravám se vrátila i s úroky. Na vavřínech však usnout nesmíme – musíme trénovat a také zlepšit, co je třeba. Všechny nás těší, že jsme hráli fair play.

Náš odborný poradce Honza Možný, absolvent naší školy, o stavbě nového auta ani nevěděl, ale může být na nás pyšný – při stavbě si kluci vzpomněli na jeho cenné rady, které se (jako vždy) mnohonásobně zúročily. Díky, Honzo.

Poděkování samozřejmě patří také našim příznivcům, ke kterým patří Konto našeho srdce, Nadace Orlen Unipetrol, firmy ACR Czech a Inelsev, nejmenovaný stomatolog a v neposlední řadě naše škola, Gymnázium Tomáše Garrique Masaryka.

Za HC Verva Racing Team 44
Martin Laxa

fotogalerie zde

Číst 385 krát Naposledy změněno pondělí, 22 listopad 2021 08:28
Více z této kategorie: « Slavnosti gymnázia Klementinum »

AKTUÁLNĚ Z GYMNÁZIA