V rámci výuky chemie cukrů se žáci čtvrtých ročníků vždy těší na pravidelnou exkurzi do pivovaru. Ta letošní se konala 23.10, a kromě Postřižínského pivovaru Nymburk jsme navštívili také cukrovar Dobrovice.
Postřižínský pivovar patří v ČR k menším, ale tradičním pivovarům a to především vlastní výrobou sladu. Většina pivovarů dnes sladovnu nemá a tuto nezbytnou surovinu nakupuje od mamutích producentů. Slad dodává pivu charakteristickou chuť a v Nymburce se snaží udržet tradici vynikajícího piva už od časů správce Františka Hrabala. Františka Hrabala známe jako Francina z knihy a filmu Postřižiny. Spisovatel Bohumil Hrabal prožil v pivovaru část dětství a Francin byl jeho adoptivním tatínkem. Dnes pivovar vyrábí 6 druhů piv, která nesou jména inspirovaná právě osobou B. Hrabala.
Cukrovar Tereos TTD Dobrovice je jeden z pouhých dvou cukrovarů v ČR. Společně s cukrovarem ve Velkém Meziříčí je v majetku francouzské firmy. Součástí cukrovaru je také lihovar a bioplynová stanice. Cukrovar je nově rekonstruován, ale výroba cukru probíhá tradičním způsobem. Cukrová šťáva se získává z cukrové řepy, které ročně zpracuje 1800000t, čistí se za použití vápenného mléka (bez použití dalších chemikálií) a postupně se jejím zahušťováním získává jemný krystalový cukr. Žáci mohli ochutnat jednotlivé meziprodukty – lehkou šťávu, těžkou šťávu (velice chutný tmavý roztok) a také „odpad“ – melasu. Z melasy již žádný cukr nelze získat. Nepřijde však nazmar, skladuje se a postupně se zpracuje kvašením na ethanol. S vymačkanými řízky z řepy se můžeme setkat v krmení pro domácí mazlíčky. Řepa se tak zpracovává stoprocentně a veškeré odpady a voda se pečlivě recyklují.
V obou provozech se nás ujali odborníci – zaměstnanci firmy a výklad byl velmi profesionální a na vysoké odborné úrovni. Z hlediska propojení teoretických znalostí s praxí byla exkurze velmi přínosná.
Mgr. Marcela Pivoňková