Mgr. Štěpán Pešička

úterý, 28 červen 2022 15:35

Finálové kolo soutěže Pangea

V pátek 17. 6. se konalo finálové (celorepublikové) matematické soutěže Pangea. Za naši školu se zúčastnil Kristián Vagaši z tercie a umístil se na krásném 21. místě.

Gratulujeme.

úterý, 28 červen 2022 08:49

Animační techniky

Šestnáct žáků si v rámci dnešního porjektového dne zvolilo dílnu Animační techniky. Cílem každého ze čtyř týmů bylo vytvoření krátného animovaného filmu. Výsledek jejich úsílí můžete sami vidět.

pátek, 24 červen 2022 14:04

Septima u Jezera Most

V pátek 24. 6. zamířila septima v rámci třídního výletu k Jezeru Most. Počasí nám přálo, trasu dlouhou 8,5 km jsme ušli za necelé dvě hodiny. Někteří využili i možnost osvěžení ve vodě.

pátek, 03 červen 2022 07:28

BADATELSKÝ KURZ

Tým A1

Náš Badatelský kurz započal v pondělí. Po rozdělení do skupin jsme se každý vydali svou badatelskou cestou. Ta naše vedla v ono slunečné pondělní ráno do laboratoře fyziky, kde jsme určovali měrnou tepelnou kapacitu pevné látky za pomoci směšovacího kalorimetru. Celý pokus jsme dokumentovali za pomoci naší nejvýkonnější techniky. Vše probíhalo bez sebemenších problémů a naláda v týmu byla tomu odpovídající.

V úterý nás čekalo menší zpestření, neboť jsme vyrazili bádat do plzeňské Techmanie, kde na nás čekaly různorodé pokusy, aktivity a další zajímavé činnosti. Naše bádání ve čtvrtém největším městě naší republiky trvalo necelých 5 hodin a za tu dobu každý z nás poznal, objevil a vyzkoušel si pestrou škálu různých experimentů. Po návratu domů jsme zregenerovali a následoval třetí den, během něhož se náš Badatelský kurz přehoupl do své druhé poloviny.

Opět jsme se vrátili do školy, kde jsme ve spolupráci s finančním poradcem p. Saisem zlepšovali naši finanční gramotnost. Nejprve nás čekala hra, ve které jsme zastávali  pozici rodiny, pracovali s rodinným rozpočtem, financemi a nečekanými výdaji. Následoval čas, kdy jsme finančnímu poradci, kterému tímto za naši skupinu chci vřele poděkovat, kladli různé otázky, které by se nás a našich financí mohly v budoucnu týkat.

Ve čtvrtek, který byl předposledním dnem, jsme se přesunuli do učebny výpočetní techniky. V průběhu dne jsme navrhovali 3D objekty pomocí webové stránky Tinkercad a následně je tiskli v moderních školních 3D tiskárnách. Podařilo se nám vytisknout například Lego kostičku či stromeček. Na závěr dne jsme si každý vytvořili design vlastního domu.

Během závěrečného dne, tedy v pátek, jsme se všechny skupiny opět sešly v jedné třídě. Nejprve jsme zhodnotili celý týden, odprezentovali naše 3D objekty a na závěr jsme se všichni podělili o videa, které jsme v průběhu týdne vytvořili. 

Karel Kýček, Martin Ščislák, Ondra Šejstal, Adéla Svobodová, Lucie Scholzová

Tým A2

Tento týden absolvovaly třídy 2.A a SEXTA badatelský kurz. První den jsme se rozdělili do skupin. Naše skupina sestávala z členů: Matěj Hora, Matěj Maštalířský, Michal Škoudlil a Tomáš Seifert. Později se k nám připojila také Ája Špirochová. Naším prvním úkolem bylo (z oblasti fyziky) určit teplotu tělesa nepřímou metodou, užitím směšovacího kalorimetru. Nejdříve jsme dumali a promýšleli nápady. Talentovaný režisér Matěj Hora udal pokyny, ujal se své klapky a rázem jsme se dali do práce. Návrhů na úvod bylo spousty, ale zvítězil ten, který najdete v našem videu. Často se záběr nepovedl ať už kvůli okolním ruchům či našemu velice zvláštnímu smyslu pro humor. Hodně jsme se nasmáli. Ale to k tomu vlastně patří, bez smíchu by to přece nikoho nebavilo.
Dále jsme řešili rovnice a výpočty. Nebylo moc nad čím se pozastavit, dali jsme hlavy dohromady a výsledky byly rázem na světě. Jsme asi rození fyzikové.
Poté došlo na stříhání videa. Vybrat správné efekty a podkresovou hudbu nebyl problém. Společné znalosti všech členů týmu pomohli dílu ke spatření světla světa.

Druhý den jsme navštívili Techmanii v Plzni. Týmy měli za úkol dokumentovat atrakce a poznatku ke svému předem určenému tématu. Avšak úkolem našeho týmu byla snaha odchytávat ostatní spolužáky v akci. Nejprve jsme si tedy prohlédli terén a pak už jsme jen vyčkávali na příležitost. Nejlepší záběry zachytil Matěj Maštalířský, který uměl správně využít příležitostí. Následně jsme se zastavili na oběd v místní jídelně. Poslední minuty jsme zasvětili menšímu turnaji ve vzdušném hokeji. Mise naší skupiny byla z velké části úspěšná.

Se třetím dnem přišlo na řadu téma "Finanční gramotnost". Nejdříve finanční poradce Libor Sais proklepl naše znalosti několika otázkami. Poté jsme si zahráli deskovku Finanční svoboda, kde jsme se naučili jak pracovat s dluhy a investicemi, jak peníze množit a nezkrachovat. S nejlepším výsledkem dopadl Tomáš Seifert a Michal Škoudlil, kteří se dokázali z 700 000 díky akciím vyšplhat na 2,2 miliardy. Po dohrání hry jsme se mohli ptát na otázky, na které nám pan Sais odpovídal. Ujasnil nám naše názory, za což mu tímto děkujeme.

Den čtvrtý se nesl v duchu 3D tisku. Hlavní role se ujal Michal Škoudlil a Matěj Maštalířský. V aplikaci Tinkercad jsme dostali za úkol nejprve vytisknout trojboký jehlan "Toblerone". Dále jsme vytvořili lego kostičku, která měla pasovat do kostičky týmu A1. Po menších úpravách se nám to povedlo. Poté každý člen týmu vytvořil model stromku, jako nejlepší model hodný výtisku byl od Michala Škoudlila. Následně jsme společně s týmem A1 vytvořili polokoule se zámkem, které po spojení držely pospolu. Řekl bych, že se ve světě neztratíme.

Badatelský kurz jsme si všichni užili a hodně jsme se nasmáli. Děkujeme učitelům za jejich trpělivost a obětavost.

Matěj Hora, Matěj Maštalířský, Tomáš Seifert, Michal Škoudlil, Andrea Špirochová

Ukázky 

Ukázka 3D tisku

pondělí, 09 květen 2022 14:25

Nové notebooky do výuky

Naše škola pořídila do výuky 15 zcela nových notebooků, které nahradí stávající a pomalu dosluhující stroje. Za prostředy, které jsme obdrželi z projektu Šablony II., byly zakoupeny výkonné notebooky s 8 GB RAM, SSD diskem, FullHD rozlišení, podsvícenou klávesnicí a operačním systémem Windows 11. Věříme, že na takto výkonných počítačích bude pro naše žáky radost pracovat i v náročných aplikacích.

úterý, 12 duben 2022 07:12

Matematická soutěž Pangea

V pondělí 7. 3. 2022 proběhlo na našem gymnáziu školní kolo matematické soutěže Pangea. Ta je určena pro žáky nižšího cyklu. Z 21 žáků, kteří řešili soutěžní úlohy na počítači, byl nejúspěšnější tercián Kristian Vagaši, který se ziskem 68 bodů umístil na 1. místě v kraji (25. místo v celé ČR) a postupuje do finálního kola. 

Gratulujeme!

V pátek 18. 3. 2022 se konala soutěž Matematický klokan. I tento rok se naši žáci zúčastnili a byli v okrese Most velmi úspěšní. 

V kategorii Benjamin (celkem 339 soutěžících) se Štěpán Vrzák ze sekundy umístil na 1. místě.

V kategorii Kadet (celkem 317 soutěžících) se Samuel Koláček z kvarty umístil na 1. místě Kristian Vagaši z tercie na 2. místě.

V kategorii Junior (celkem 149 soutěžících) se Vít Pokorný z 2.A  a Ondřej Bursík ze sexty umístili společně na 3–4. místě.

V kategorii Student (celkem 47 soutěžících) se Jan Pastýřík ze septimy umístil na 1. místě a Petr Fryček ze septimy umístil na 3. místě.

Gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci našeho gymnázia.

středa, 23 březen 2022 09:42

Projektový den v sextě

Ve středu 23. března proběhl ve třídě sexta projektový den na téma Databáze. Žáci se seznámili se základní databázovými pojmy, navrhli a vytvořili jednoduchou databázi s několika propojenými tabulkami. Rovněž si vyzkoušeli práci s jazykem SQL a tvorbu dotazů pro vyhledání požadovaných informací.

pátek, 10 prosinec 2021 08:36

Projektový den v 2. A

V pátek 10. 12. 2021 se konal projektový den ve třídě 2. A. Témátem byly základy práce s databázemi. Žáci si vyzkoušeli vytvoření databáze ze šablony a zadání údajů, včetně vytvoření sestavy a exportu do jiné aplikaci. Dalším úkolem byla práce s SQL databází, především zadávání dotazů SELECT. Vše si vyzkoušeli na praktických úkolech.

pátek, 16 duben 2021 06:49

Matematický klokan

V pátek 19. 3. 2021 proběhlo online celorepublikové kolo soutěže Matematický klokan. Do soutěže se zapojili i žáci našeho gymnázia: z primy Veronika Vagašiová, ze sekundy Kristian Vagaši, z tercie Adam FišerJakub MichálekKarolína Vocásková, z kvarty Martin Dolniak, z kvinty Ondřej Bursík a z 1.A Jiří Hasilík a Markéta Havlová.

Za náš okres se nejlépe umístili v kategorii Benjamin na 1. místě Kristian Vagaši a v kategorii Junior na 1. místě Ondřej Bursík a na 2. místě Jiří Hasilík. Všichni jmenovaní získají od SVČ v Mostě knižní poukázky.

Všem účastníkům děkujeme za reprezentaci našeho gymnázia a vítězům blahopřejeme.

 

AKTUÁLNĚ Z GYMNÁZIA