Mgr. Vadim Všetula

I letošního ročníku mapové soutěže, která je součástí zeměpisné olympiády, jsme se zúčastnili v hojné míře. Za naše gymnázium jsme zaslali 15 soutěžních map. Nadějí na dobré umístění byly především mapy Vivien Tuháčkové – Pivní mapa, či mapa Karolíny Petránkové – Tajfuny v Japonsku od roku 2020. Největším želízkem ale byl model mapy hvězdáren a planetárií v ČR od studentky kvarty Báry Mikešové. Její práce se nakonec dostala do celostátního finále na PřF UK v Praze na Alberově.

Zde všichni účastnící prezentovali své dílo před odbornou porotou. Bára nakonec na první pozice sice nedosáhla, ale tady musíme podoktnout, že jako studentka 9. ročníku byla v kategorii i se staršími studenty 1.-4. ročníku středních škol. Vítězné mapy tak spíše připomínaly bakalářské práce na vysoké škole. Tím je účast ve finále o to ještě cennější. Děkujeme všem studentům za příkladnou účast a Baře za skvělé umístění.

Po školním kole astronomické olympiády následovalo korespondenční krajské kolo této velmi těžké vědomostní soutěže. Jak už jsme několikrát avizovali, tak se zde řešitelé setkávají s opravdu  velmi náročným testem, kde je nutné mít znalosti z oborů geografie, matematiky a fyziky. Často jsou otázky a výpočty z témat, která se běžně neprobírají v rámci gymnaziálního učiva. Součástí krajského kola bylo i astronomické pozorování, kdy si studenti museli na tato pozorování vyrobit Jakubovu hůl, či hvězdný kvadrant. Už velkým úspěchem bylo, že naši studenti se svém volném čase této náročné soutěži věnovali. Odměnou pak byla opravdu skvělá umístění a to především Lucie Švejkarové, která svou kategorii v našem kraji vyhrála. Gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci.

Výsledky

Střední školy: 1. až 2. ročník

1. Lucie Švejkarová 2.A

základní škola: 8. až 9.třídy

5.  Lucie Kubášová TER

8. Adéla Hrbková TER

základní škola: 6. až 7. třída

12. Filip Vycpálek SEK

13. Filip Šnor SEK

15. Stella Krejcarová SEK

17.–18. Maxim Dolejš PRI

17.–18. Viktor Hejda PRI

19.–20. Martin Relich SEK

21. Jakub Falář SEK

Díky možnosti Ústeckého kraje vyrazily i druhé ročníky na třídenní vzdělávací a poznávací pobyt na Děčínsko a okolí. Tato akce slouží jako podpora regionu a jeho turismu po ničivém požáru Českého Švýcarska.

Ubytování v Aqua Hotelu Děčín bylo opravdu úžasné. Součástí hotelu jsou totiž venkovní bazény a hotel je propojen i s místním Aquaparkem. Není tedy žádným překvapením, že jsme si po dva dny užili vodních radovánek do sytosti.

První den krom aquaparku jsme ještě stihli návštěvu zajímavé Zoo Děčín a krásných vyhlídek na Pastýřské stěně.

O druhém dni se ale už nyní vypráví legendy. Výjezd do Kamenického Šenova začal tak, jak se předpokládalo. Návštěva ikonické Panské skály byla za deště, ale my jsme se brzy schovali do nedaleké sklárny Jílek. Tady nás jeden z majitelů po přivítání provedl sklárnou a zasvětil do fungování kompletní sklářské výroby. Pozorovat skláře u rozžhavených pecí byl opravdový zážitek a celá exkurze byla velmi poučná i zajímavá. Pak už se mělo jen jít pohodovou trasou na Zámecký vrch u České Kamenice a pak přímo do města. Jenže tady začal neočekávaný Survivor. Nejprve totálně zničená cesta od lesáků, takže jsme se brodili džunglí lesa. Když už se zdálo, že je svízelů konec, cesta mezi poli byla kompletní bažinou. Na pěknou zříceninu tak vyrazila již jen část výpravy. Naštěstí již docházelo ke změně počasí, takže se dalo částečně proschnout. I tak to byl velmi náročný pochod, takže obdiv všem statečným.

Celý pobyt i přes adrenalinový zážitek se velmi vydařil a jsme moc vděční, že jsme se této akce mohli zúčastnit. Děkujeme všem, co nám to umožnili.

za 2.A Martina Kopecká a za sextu Vadim Všetula

pátek, 14 duben 2023 05:42

Krajské kolo zeměpisné olympiády

Po vítězství v okresním kole vyrazil student septimy Ondřej Bursík i na krajské kolo zeměpisné olympiády. Po třech testech – práce s atlasem, znalostní test a praktická část získal 72,75 bodů, což mu nakonec stačilo k nádhernému 6. místu. V celorepublikovém pořadí se umístil na 49. místě z 210 účastníků. Děkujeme za skvělou reprezentaci a gratulujeme.

pátek, 14 duben 2023 05:39

Eurorebus – krajské kolo

Po neuvěřitelném úspěchu, kdy nám po základním kole postoupily do kraje všechny naše třídy, jsme vyrazili i na krajské klání této prestižní vědomostní soutěže. Na půdě Přírodovědné fakulty UK v Praze jsme se utkali nejen se školami z našeho kraje, ale i z kraje Královehradeckého, Pardubického, Vysočina a Jihočeského. Soupeři nám tak byly školy, které tuto soutěž už vyhrály a to především gymnázium Chrudim, či ZŠ Kameničky. Soutěž Eurorebus je především zeměpisná, ale jsou tu i otázky z aktuálního denní, dějepisu, občanské výchovy, biologie, českého jazyka atp., takže je nutné mít opravdu všeobecný přehled. Atmosféra, doprovodný program a celá úroveň organizace v aule fakulty byla opravdovým zážitkem. Této soutěže jsme se zúčastnili po mnohaleté pauze, takže pro všechny to byla ostrá premiéra. I přes handicap, kterým byl atlas, s kterým běžně na výuce nepracujeme, jsme se v konečném pořadí vůbec neztratili. Ba naopak. Do celorepublikového finále postupovalo vždy 5 týmu z každé kategorie. I když nám nikdo nepostoupil, získali jsme neocenitelné zkušenosti do příštího ročníku, ve kterém určitě zabojujeme o postup.

kategorie ZŠ01

sekunda (Krejcarová, Kališko, Relich) 11. místo z 22

kategorie ZŠ02

tercie (Kubášová, Johanová, Fleischmann) 9. místo z 29

kvarta (Serdulová, Mestek, Vitoušek) 11. místo z 29

kategorie SŠ

sexta (Buck, Štembera, Rousová) 8. místo z 33

septima (Souček, Seifert, Bártíková) 10. místo z 33

2.A (Fikrt, Kot, Švejkarová) 11. místo z 33

3.A (Novák, Svobodová, Illková) 22. místo z 33

V tercii proběhl jako každý rok v rámci zeměpisu projekt Evropské vlajky. Součásti tohoto projektu je domácí výroba vlajky nějakého evropského státu. Hlavní podmínkou je nepoužití papíru, jinak se způsobu a volbě materiálu meze nekladou. Letošní kvarta loni začala zajímavou tradici a to, že několik studentů přineslo cukrárenské výrobky s motivem zadané vlajky.

Současné tercii se tato varianta asi tak zalíbila, že to při prezentaci spíše připomínalo televizní soutěž „Peče celé Česko“. Dorty, pizzy, muffiny, koláče a palačinky, to vše se dalo ochutnat. Nemůžeme opomenout ani nádherné rukodělné vlajky do podoby polštáře, penálu, trika, či vlajka z přírodních materiálů. Součástí projektu pak byl ještě pracovní list s tématem vlajka a symboly Velké Británie a to vše v anglickém jazyce metodou CLIL.

20230214 125730 20230214 125749 

20230214 125858 20230214 130042

Do malebného prostředí horského městečka Mikulov vyrazila skupina 9 ti odvážlivců z řad tercie a kvarty. Navštívili zde náročnou trasu C štoly Lehnchafter. Studenti se zde seznámili s historií důlní činnosti od 16. století až po současnost. Největším zážitkem, ale byl průzkum štol, kde některé měly výšku jen 60 cm. Vrcholem byla komínová štola, kde se do vyšších pater muselo lézt po břiše a to vše v blátivém prostředí. Všichni to ale zvládli s bravurou a celou návštěvu si pochvalovali. Před odjezdem vlaku jsme ještě vyrazili na nedaleký vrch Warteck a úžasnou vyhlídku Knuffelberg.

neděle, 19 červen 2022 08:55

Poznej EU: Skvělé zážitky v Belgii!

Do soutěže Poznej EU pořádané krajským úřadem Ústeckého kraje jsme vyslali za naše gymnázium 10 týmů. Z úspěšných řešitelů bylo vylosováno několik týmů, které za odměnu vyhrály zájezd do Belgie. Našim sextánům se to podařilo, a tak tým ve složení Pavel Souček, Marek Šilhavý, Tomáš Seifert, Zuzana Hurtová, Lucie Dufková a Ondřej Bursík mohl ve dnech 13.–16. 6. vyrazit na vysněný výlet do Belgie. První den jsme navštívili nádherné universitní město Lovaň s neopakovatelnou atmosférou historických zákoutí. Druhý den jsme mohli shlédnout další historický skvost Bruggy či nedaleký Gent. Večer nás pak v místě ubytování čekala procházka po městě diamantů Antverpy. Vrcholem celého zájezdu byla třetí den návštěva Evropského parlamentu v Bruselu. Celá akce byla pořádána ve spolupráci s europoslanci Ondřejem Knotkem (ANO) a Alexandrem Vondrou (ODS), s kterými jsme se v parlamentu také setkali. Studenti se seznámili na přednášce nejen s fungováním celé EU, ale i s běžným životem europoslance. Při diskuzi se studenty bylo zajímavé sledovat názory poslanců z rozdílného politického spektra. Po akci v europarlamentu jsme navštívili interaktivní Parlamentarium, kde se studenti seznámili zábavnou a moderní formu se vším, co se týká EU. Celý zájezd jsme zakončili poznávací trasou historickým centrem Bruselu s celosvětově známou radnicí či sochou „Čůrajícího chlapečka“. Po fotkách u ikonického Atomia nás čekala už jen cesta nazpět do ČR. Zájezd byl opravdovým zážitkem, takže věříme, že příští rok se do soutěže přihlásí ještě více našich týmu než letos.

I v této nezdravé době, kdy se setkáváme výhradně na dálku, se uskutečnilo okresní kolo olympiády v zeměpise. Dvanáct našich statečných získalo cenná ocenění i kovy a přinesli našemu gymnáziu slávu. Všem upřímně blahopřejeme a postupujícím do krajského kola držíme palce!

Děkujeme.

Fleischmann David, PRI 3.

Kubášová Lucie, PRI 7.

Vrzák Štěpán, PRI 9.

Vagaši Kristián, SEK 3.

Johanová Jana, SEK 4.

Vitoušek Tobijáš, SEK 7.

Hovorková Marie, KVA 1.

Koláček Samuel, TER 3.

Štembera Florian, KVA 7.

Posuchová Tereza, SEP 1.

Bursík Ondřej, KVI 4.

Faberová Sabina, SEP 6.

AKTUÁLNĚ Z GYMNÁZIA