Ing. Bc. Jana Očenášková

neděle, 12 červen 2022 13:18

Adaptační kurz kvinty

Jelikož covidová léta připravila letošní kvintu o dva kurzy, bylo jí umožněno si je částečně vynahradit na adaptačním kurzu v termínu 30.5.-1.6. V nádherném prostředí horské chaty Barbora v Českém Jiřetíně se kvintáni zúčastnili mnoha teambuildingových aktivit, kde především kooperativní hra s potrubím sklidila největší ohlas. Zpívalo se u ohně, opékaly se buřty, vyráběla loga třídy z přírodnin, nebo při západu slunce se běželo horskou loukou k osamělému stromu :-) Vrcholem se stal poznávací výlet kolem Flájského plavebního kanálu na vodní nádrž Fláje, odkud se poté šlo nazpět přes malebné místo Puklé skály. Ke spokojenosti jistě přispělo i skvělé jídlo a ochota zaměstnanců chaty Barbora. Kurz se jistě vydařil a každý z účastníků si odvezl nejeden pěkný zážitek....nebo aspoň spal poprvé ve spacáku, či hledal sluchátka tam, kde se běžně nehledají :-)

 

Autor článku: Vadim Všetula

neděle, 12 červen 2022 13:10

Historicko-geografický kurz tercie

Týden kurzů neminul ani naše terciány. Pro ně byl připraven historicko – geografický kurz, během něhož navštívili známá i neznámá místa Litvínova, prozkoumali nedaleký Most a jeho jezero, navštívili Ústí nad Labem, či zavítali do hlavního města Prahy. Během kurzu studenti vytvářeli mapy a to ručně, nebo díky IT technologiím. Hledali místa za pomoci QR kódů, GPS
souřadnic anebo se šlo klasicky s buzolou. Na každý den byl připraven pracovní list, do něhož bylo nutné načíst informace z informačních tabulí, z internetu, v terénu, či vyslechnout tematické přednášky. Vrcholem kurzu byl okruh na Malé Straně a Hradčanech, kde se studenti seznámili s významnými pražskými památkami a státními institucemi. Kurz byl žáky
hodnocen velmi kladně, což dokázaly i závěrečné prezentace při zhodnocení celého kurzu.

 

Autor článku: Vadim Všetula

čtvrtek, 12 květen 2022 09:03

Krajské kolo Fyzikální olympiády

Dne 26. 4. se dva odhodlaní zástupci našeho gymnázia, Lucie Švejkarová a Ondřej Bursík, zúčastnili krajského kola Fyzikální olympiády v Ústí nad Labem. Dlouhých 14 dní jsme čekali na výsledky, jelikož Fyzikální olympidáda je nejen náročná na řešení, ale i opravování. V kategorii D se Lucie stala úspěšnou řešitelkou olympiády na 11. místě a Ondřej skončil ve své kategorii C na místě 16. Gratulujeme.

Velký úspěch jsme zaznamenali v letošním ročníku krajského kola astronomické olympiády. Tato znalostní soutěž patří k jedněm z nejtěžších, s kterými se studenti mohou během studia vůbec setkat. Prolínají se tu totiž znalosti z matematiky, geografie a fyziky. Soutěž je korespondenční a řešitelé musí nejen absolvovat test znalostí, ale často provádět astronomická pozorování a vypočítávat velmi těžké úlohy. Většinou je to i o samostudiu, jelikož některé úlohy jsou až vysokoškolského charakteru a běžně se na střední škole s nimi nesetkáte. O to je umístění našich studentek ještě cennější.

V kategorii 1.-2. ročníku středních škol se Lucie Švejkarová z 1.A umístila na neuvěřitelném 4. místě z 48 účastníku Ústeckého kraje.

V kategorii 8.-9. tříd pak Adéla Dundrová z kvarty obsadila 9. místo z 36 řešitelů.

Oběma děvčatům moc gratulujeme a děkujeme za příkladnou reprezentaci našeho gymnázia. Věříme, že tento úspěch namotivuje i jiné a pokusí se poprat s úskalími této astronomické soutěže i v dalších ročnících.

 

Autor článku: Vadim Všetula

pátek, 15 duben 2022 11:24

Erasmus+ Turecko Kemer

V rámci mezinárodního projektu Erasmus+ jsme v termínu 8. - 13. 4. 2022 navštívili tentokráte turecký Kemer nedaleko středomořského letoviska Antalya.

Účastníci z Finska, Portugalska, Severní Makedonie, pořádajícího Turecka a našeho gymnázia první den vytvářeli v programu Miro zpětnou vazbu na předešlá setkání tohoto projektu zaměřeného na integraci digitálního učení ve výuce.

Druhý den jsme se seznámili se vzdělávacími portály edpuzzle.com a především uducaplay.com, kde si můžete vytvořit opravdu zábavné vzdělávací hry. Výstupem tohoto dne byla tvorba projektu na libovolné téma s využitím všech znalostí získané během celého Erasmu.

Na třetí den si pro nás pořadatelé připravili opravdovou lahůdku. Díky mobilní aplikaci Actionbound jsme si zahráli outdoorovou hru propojující prvky geocachingu se vzděláváním v terénu. Za pomoci kvízů, QR kodů, GPS souřadnic jsme postupovali po různých stanovištích až do požadovaného cíle. Odpoledne se pak uskutečnil poznávací výlet do Atalye, kde jsme navštívili velkolepý přírodní vodopád a poté poznali kulturu a život Turků ve staré části města. Poslední den každý z účastníků zhodnotil tuto akci a obdržel účastnický certifikát.

Další akcí tohoto projektu bude v červnu příjezd tureckých studentů do České republiky. Výjezd studentů našeho gymnázia je naplánován na začátek školního roku 2022/23.

 

Autor článku: Vadim Všetula

Už postup ve všech kategoriích do krajských bojů byl velký úspěch, ale že toto překonáme i tam skvělými umístěními se nečekalo.

Naději, že by se to mohlo podařit, vzbuzoval fakt, že v kategorii 7. tříd (sekunda) nám postoupili do kraje všichni tři naši účastníci.  Lucie Kubášová předvedla opravdu vynikající znalosti a po právu tak získala ocenění za fantastické 3. místo. Vítěz okresu David Fleischmann skončil těsně pod stupni vítězů na skvělé 4. pozici. Anna Johanová byla také v popředí na 7. příčce, když v testu geografických znalostí byla dokonce nejlepší ze všech účastníků.

V ostatních kategoriích potvrdil své kvality Samuel Koláček z kvarty končící na celkovém 8. místě. Tradiční účastnice krajských kol v elitní kategorii Tereza Posuchová (OKT) obsadila 12. příčku. Nováček z primy Kristian Kališko si odbyl premiéru na 18. místě.

Všem účastníkům děkujeme za příkladnou reprezentaci nejen vlastních znalostí, ale i našeho gymnázia.

 

Autor článku: Vadim Všetula

neděle, 20 březen 2022 09:18

Vědecká show a Výstava vědců

Ve středu 16. 3. se žáci tříd prima a sexta zúčastnili vědecké show v rámci Výstavy vědců probíhající na litvínovském zámku Valdštejnů. Čekalo je 45 minut plných zábavných a zajímavých pokusů, které si mohli zkusit na vlastní kůži i nos. Sextáni dokonce popisovali probíhající chemické reakce a snažili se pokusům přijít na kloub i z vědeckého hlediska.

Velmi děkujeme za možnost tuto výstavu navštívit, byla rozhodně přínosem.

neděle, 06 únor 2022 08:53

Erasmus+ Portugalsko

Třetí LTT aktivity se tentokrát konaly pod vedením portugalského týmu v přímořském městě Portimão.  Vzdělávací bloky probíhaly v institutu ISMAT ve dnech 24. 1. - 27. 1. 2022 a portugalský tým zajistil pro všechny partnerské organizace velmi dobré podmínky potřebné k realizaci další části projektu.

V pondělí jsme měli možnost poznat ředitele vysokoškolského vzdělávacího institutu ISMAT a poté nás profesor Gabriel Patrocinio uvedl ke vzdělávací aktivitě pod názvem Lao Tzu, User experience, and The Transdisciplinary Donut. Společně jsme se pak zamysleli nad možnými způsoby propojení různých disciplín a jejich využití v digitálním učení.

Následující den jsme měli možnost diskutovat a učit se od předních portugalských specialistů na digitální vzdělávání. Marco Bento a Celestino Magalhaes nás provedli zajímavými bloky, ve kterých jsme se věnovali novinkám v oblasti mobilní a hybridní výuky. Nechyběly praktické ukázky ani prostor na vyzkoušení některých zajímavých digitálních aplikací. Tento vzdělávací blok nám přiblížil způsob výuky s využitím prvků digitálních technologií v některých portugalských vzdělávacích institucích.

Další členkou portugalského organizačního týmu byla Susana Leonor, která pro nás připravila vzdělávací blok s názvem Pedagogical expierence design. Ve skupinách jsme si vyzkoušeli aplikovat méně známé pedagogické metody, vidět jiná řešení a využívat digitální aplikace. Patricia Araújo otevřela středeční odpoledne aktivitou na téma Připravme mozek na změnu aneb jak aplikovat pozitivní a otevřené myšlení ve výuce. Společně jsme si rozšiřovali obzory a snažili se příjít na nejefektivnější řešení.

Tříčlenný tým pod vedením Karla Klenora se z portugalského Portimaa vrátil pln skvělých zážitků, kulturních poznatků a v neposlední řadě obohacen dalšími znalostmi z oblasti digitálního učení. V plánovaném únorovém setkání budou naše zkušenosti dál předány kolegům, popř. dalším zájemcům.  

 

Autorka článku: Kateřina Johanová

čtvrtek, 16 prosinec 2021 08:40

Erasmus+ - Severní Makedonie

V rámci evropského vzdělávacího projektu Erasmus+, zaměřeného tentokráte na digitální zabezpečení a chování na internetu, jsme navštívili zajímavou balkánskou destinaci – Severní Makedonii. Ve dnech 6. - 9. 12. 2021 nás ve Skopje reprezentovali učitelé Karel Klenor, Jana Očenášková a Vadim Všetula.

Celou akci pořádala místní vojenská akademie „General Mihailo Apostolski“ a program zde byl opravdu pestrý a bohatý. Během přednášek a aktivit jsme se seznámili s různými způsoby ochrany na internetu, ale i na PC a v mobilních telefonech. Zajímavé byly informace o nebezpečných malware, či způsobech, jak si chránit své platební karty.

Kolegové z Portugalska, kteří díky proticovidovým opatřením byli připojení jen on-line, si připravili kooperativní aktivity, jejíchž účelem je vzájemná komunikace a spolupráce všech účastníků.

Součástí celé akce byla i návštěva Evropského domu, kde nás příjemní průvodci seznámili se severomakedonskými integračními snahami. Účelem celého projektu není jen vzdělávání, ale i poznávání cizích kultur. Díky návštěvě Archeologického národního muzea jsme byli zasvěceni do velmi bohaté makedonské historie a při závěrečné slavnostní večeři i s tradiční balkánskou kuchyní.

Další místo, které díky projektu navštívíme, bude v lednu Portugalsko.

 

Autor článku: Vadim Všetula

úterý, 04 květen 2021 07:19

Krajské kolo fyzikální olympiády

Dne 20. 4. 2021 se žáci kvinty Michal Škoudlil a Ondřej Bursík účastnili krajského kola fyzikální olympiády, které letos výjimečně proběhlo online. V nejpočetnější kategorii D získal Michal krásné osmé místo a Ondra dvacáté. Děkujeme za reprezentaci školy.

AKTUÁLNĚ Z GYMNÁZIA