středa, 30 listopad 2022 19:19

Exkurze 1.A do čistírny odpadních vod v Bystřanech a pivovaru Velké Březno Doporučený

Napsal(a)

       Ve středu 30. 11. 2022 se naši prváci vypravili v rámci projektu IKAP-A2 na poslední výjezd za chemií. Tentokrát jsme navštívili pivovar Březňák ve Velkém Březně a čističku odpadních vod v Bystřanech u Teplic.

       Březňák je tradiční české pivo, jehož historie sahá až do roku 1753.  Srdcem pivovaru je měděná varna z roku 1933 a otevřená spilka. Navštívili jsme také původní humna, prostory kde dříve klíčil ječmen. Dnes se ve Velkém Březně slad již nevyrábí. Pivovar je spojen s řadou osobností, tou nejvýznamnější byl hrabě Karel Chotek, který ho vlastnil až do počátku 20. století. Navzdory mnohým změnám vlastníků funguje pivovar nepřetržitě již 260 let a dnes je součástí koncernu Heineken. Tváří pivovaru je Viktor Cibich (1856-1916), známá březenská osobnost a asi nejslavnější pivař na světě, jehož portrét se objevuje na etiketách a propagačních materiálech všeho druhu. Kuriozitou je, že na konci 40. let minulého století, kdy skončila ochranná známka na etiketu, se stal známým téměř po celém světě. S jeho tváří se lze setkat na několika pivech ve Vietnamu, v Itálii, ve Francii, v Kostarice, Uruguayi a spoustě dalších států.

       Po skončení prohlídky pivovaru jsme se přesunuli do Bystřan u Teplic. Místní ČOV čistí odpadní vody z Teplic, Krupky a přilehlých obcí. Odpadní voda je voda, jejíž kvalita byla zhoršena lidskou činností. Jedná se buď o komunální odpadní vodu, která pochází z domácností, škol, úřadů a podobně, či o průmyslovou odpadní vodu, která vzniká v průmyslových podnicích. Odpadní voda musí být před vypuštěním zpět do řeky vyčištěna a v ČR platí velmi přísné parametry pro její vypouštění. Bystřanská čistička funguje jako mechanicko-biologická, to znamená, že po odstranění pevných nečistot následuje práce baktérií, které odbourávají především dusík a fosfor. Naši studenti se také dozvěděli, co v žádném případě do odpadní vody nepatří – největší problémy má čistička s plasty a oleji. ČOV Bystřany pracuje skutečně efektivně, protože voda vypouštěná z čistírny má lepší kvalitu než voda v říčce Bystřici, do které se vypouští.

      I tato poslední exkurze projektu IKAP byla společná pro Gymnázium T.G.M Litvínov a ZŠ Meziboří. Opět byla pro žáky s minimálními náklady, kdy doprava autobusem byla uhrazena z projektu. V rámci projektu IKAP-A2 se žáci setkávali při chemických pokusech a společných výjezdech za chemií. Aktivity projektu včetně dnešní exkurze se žákům velmi líbily, vyučující ocenili přínos pro studium chemie i pro stmelování třídních kolektivů. Litvínovské gymnázium rádo přivítá šikovné deváťáky z Meziboří v našich lavicích v příštím školním roce.

Mgr. Marcela Pivoňková

Číst 515 krát Naposledy změněno středa, 30 listopad 2022 19:25
Více z této kategorie: « Náboj Junior Logická olympiáda »

AKTUÁLNĚ Z GYMNÁZIA