Mgr. Zdeněk Kóňa

neděle, 16 červen 2024 14:42

JEDEN DEN V KŮŽI DOSPĚLÁKA

V pátek 24. 5. strávili naši kvartáni se svými rodiči a příbuznými jejich pracovní den v rámci projektu Jeden den v kůži dospěláka. Že šlo o přínosnou aktivitu, dokazují i tyto vzkazy pro dospělé od našich žáků:

„Každý obor může být ve správném podání úžasný.“ Andrea Pilná

„Husí kůži mi nahnalo, že OSVČ nemají stálý příjem, nemají nikdy volno, dovolenou...“ Matěj Pugner

„Udělejte si čas na své prarodiče nebo rodiče, ať nejsou celý den sami.“ Amáta Kačalová

„Pokud máte děti, pracujte a učte se s nimi, zejména čtení a pravopis.“ Laura Frýbová

 

                                                                                                                 Martina Kopecká

Letošní maturitní vysvědčení byla oběma maturitním třídám předána 31. 5. 2024 v prostorách zámku Valdštejnů. Slavnostní program se nesl ve znamení projevů ředitele školy, místostarostky města Litvínova, třídních učitelek i samotných absolventů. Součástí programu bylo též ocenění nejlepších žáků obou maturitních tříd. Slavnostní chvíle zpestřili hudebním vystoupením sami absolventi. Přejeme jim všem úspěšné vykročení do další etapy jejich životní pouti.

čtvrtek, 06 červen 2024 20:00

HISTORICKO-GEOGRAFICKÝ KURZ TERCIE

Stejně jako v minulých letech i letos tercie absolvovala historicko-geografický kurz. Žáci této třídy se do všech aktivit pustili s nebývalou vervou. V pondělí zpracovávali v rámci besedy Městské knihovny Litvínov propagandu fiktivních zemí a poté plnili v terénu úkoly týkající se historie Litvínova.

Úterý patřilo návštěvě krajského města Ústí nad Labem. Tercie během výšlapu na hrad Střekov a Vaňovské vodopády prokázala své sportovní nadání, když do cíle dorazila v plném počtu.

Návštěvě hlavního města byla věnována středa. V Praze si žáci prohlédli Chrám sv. Víta, Vladislavský sál nebo staroměstský orloj. Bohužel stejný nápad měly i jiné školy, Praha tak byla doslova ucpaná školními výpravami.

Poslední den žáci celý program zhodnotili a vytvořili pěkné prezentace o proběhlém kurzu.

                                                                                                                                                                                                                                                                          Martina Kopecká

 

                                                                                                                                                                                            

 

 

neděle, 12 květen 2024 16:47

Hudba v podání našich studentů

Květnové hudební setkání se neslo ve znamení příjemné atmosféry spojené s poslechem hudebních vystoupení našich studentů. Během 7. květnového podvečera jsme na pomyslném pódiu mohli zhlédnout Fabiána Tábora (klavír), Jasmin Seyam (kytara), Adama Žaluda (flétna), Marii Hovorkovou (klavír), Tobijáše Vitouška (kytara), Leontýnu Kotmelovou (lesní roh), Kamilu Glaserovou (trumpeta), Kateřinu Hirschovou (klavír), Karolínu Vocáskovou (zpěv), Andreu Pilnou (zpěv) a Romana Batelku (zpěv). Hudebním setkáním všechny přítomné již tradičně provedl Richard Weps.

čtvrtek, 02 květen 2024 18:54

Studentský MAJÁLES

30. dubna odpoledne odstartoval další ročník studentského MAJÁLESU. Studenti i zaměstnanci našeho gymnázia vytvořili slavnostní průvod, který po 13. hodině vyšel od budovy školy a přes náměstí a ulice města směřoval do Zámeckého parku. Zde celé odpoledne probíhal pestrý kulturní program, který si pro diváky připravili studenti gymnázia a ZUŠ Litvínov. K příjemné atmosféře této již tradiční akce přispěly nejen výkony všech účinkujících, ale i téměř letní počasí. Více na https://www.facebook.com/gtgmlitvinov/?locale=cs_CZ

neděle, 14 duben 2024 05:48

Za operou do Národního divadla

Úterní podvečer 9. dubna se pro 1. A, 2. A a sextu nesl ve znamení italské opery. V Národním divadle žáci těchto tříd zhlédli operu Turandot od Giacoma Pucciniho. Byli svědky velkolepého představení vyplněného nádhernou hudbou a úžasnými pěveckými výkony. Vše vyústilo v neopakovatelný umělecký zážitek.

středa, 27 březen 2024 21:41

Projektový den v Armádním muzeu Žižkov

 

Na studenty, kteří si v rámci projektového dne vybrali téma Armádní muzeum Žižkov, čekala bohatá nabídka muzejních exponátů zrekonstruovaného a nedávno opět otevřeného muzea. Vystavované předměty přiblížily průběh válečných konfliktů na území naší země. Některé části výstavy velmi silně evokovaly dobovou atmosféru. Žáci tak na vlastní kůži alespoň na okamžik pocítili, co prožívali vojáci v zákopech 1. světové války. Kromě toho zhlédli množství dobových předmětů, které se přímo vázaly k osudům známých i méně známých osobností spjatých s válečnými konflikty na našem území.

úterý, 26 březen 2024 20:00

Preventivní program NEUMÍREJ ZBYTEČNĚ

V pondělí 25. a v úterý 26. března studenti kvarty, prvních a druhých ročníků absolvovali preventivní program NEUMÍREJ ZBYTEČNĚ. Díky dvěma hodinám, které strávili se členy TÝMU SILNIČNÍ BEZPEČNOSTI z neziskové organizace Bezpečně na silnicích o.p.s., zjistili, jak se mají co nejlépe zachovat během dopravní nehody.

Základem programu byla naaranžovaná nehoda, při níž se srazilo osobní auto s člověkem na elektrokoloběžce. Žáci se v rámci simulace snažili mimo jiné zraněným účastníkům střetu, které představovali namaskovaní spolužáci, poskytnout první pomoc. K dispozici dostali též telefon, aby prostřednictvím výukové verze aplikace Záchranka přivolali zdravotnickou záchrannou službu. Simulace probíhala pod dohledem zdravotnického záchranáře, který na závěr prvního bloku podal komentář k počínání studentů.

Druhý blok byl naplněn rozborem dopravní nehody, během něhož žáci ve spolupráci s lektorem odhalovali jednotlivé okolnosti nehody a možnosti, jak by se dalo nehodě zabránit.

pondělí, 18 březen 2024 18:13

Březnové hudební setkání

I březnové hudební setkání (12. 3.) se neslo ve znamení příjemné nálady, kterou vytvořila pestrá škála interpretů a jejich nástrojů: Eliška Vagašiová (klavír), Karolína Keplová (klarinet), Agáta Nováková (tenorová flétna), Julie Končelová (lesní roh), Jasmin Seyam (kytara), kvintet ve složení: Veronika Vagašiová (housle), Kamila Lázinková (klávesy), Kateřina Lázinková (violoncello), Jakub Falář (housle), Čeněk Hlavatý (cajon). A došlo i na SMETANOVÉ překvapení. K připomenutí dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany zazněla v podání dechového orchestru a sboru skladba Proč bychom se netěšili. Průvodní slovo obstaral Richard Weps.

neděle, 18 únor 2024 08:02

Valentýnská středa

Dne 14. února se také na našem gymnáziu připomínal den svatého Valentýna. Prodej a roznos růží měl tento rok neuvěřitelný úspěch. Letos totiž mezi naše studenty putovaly stovky valentýnských dárků v podobě květin.

Amélie Švepešová

AKTUÁLNĚ Z GYMNÁZIA